Pokosové píly a všetko o nich

Pokosová píla či kapovacia píla je nenahraditeľný pomocník pri výrobe nábytku, rezaní lát, plání a prevádzaní presných rezov. Pri výbere pokosovej píly je dôležité zohľadniť materiál, ktorý budete spracovávať, a vybrať vhodný typ pílového kotúča. Ponuka pokosových píl je veľmi variabilná, pričom elektrické píly ponúkajú najvyšší výkon.

V tomto článku sa dozviete o rozdieloch medzi pokosovými pílami s pojazdom a bez pojazdu ao kľúčových parametroch výkonu pokosovej píly, ako je príkon a počet otáčok. Dôležité sú aj možnosti hĺbky a dĺžky rezu, pokosový uhol a uhol sklonu kotúča, ktoré určujú spôsob vykonania rezov. Pri výbere je tiež dôležitá dostatočná hmotnosť píly a prítomnosť bezpečnostných prvkov, ktoré zaistia pohodlnú a bezpečnú prácu.

Pokosová píla by mala mať aj funkcie, ako je systém na odsávanie pilín a stabilný podstavec pre zaistenie stability pri práci. Laserové pravítko môže byť užitočným doplnkom, ktorý umožní vykonávať presné rezy. V závere článku sa dozviete aj informácie o cenových rozpätiach, v ktorých môžete pokosové píly zakúpiť, a dostanete niekoľko tipov na používanie a údržbu týchto kutilských zariadení.

pokosová pila

Ako správne vybrať pokosovú pílu?

Pri výbere pokosovej píly je dôležité zvážiť niekoľko faktorov. Začnite identifikáciou vašich potrieb - potrebujete pílu na profesionálne použitie, alebo ju budete používať len občas v domácej dielni? Potom zvážte rôzne typy pohonu, ako sú elektrické, aku alebo ručné modely. Pokosové píly sa tiež delia na modely s pojazdom a bez pojazdu.

Dôležitým parametrom je príkon a počet otáčok. Vyšší príkon indikuje výkonnejší elektromotor. Ideálne je vyberať píly s príkonom nad 1 000 W. Počet otáčok potom ovplyvňuje rýchlosť rezu.

Správny výber kotúča je tiež kľúčový. Väčšie kotúče s priemerom nad 200 mm dokážu previesť hlboké a pomalé rezy a môžu rezať aj kov. Menšie kotúče sa otáčajú rýchlejšie a sú vhodné na plytké rezy.

Pokosový uhol je ďalším faktorom, ktorý stojí za preskúmanie. Pokosová píla umožňuje nakláňať kotúč na boky v rôznych uhloch. Niektoré modely majú rovnaký rozsah pre obe strany (do 45 °), zatiaľ čo iné ponúkajú rozsahy odlišné (napríklad medzi 50 až 60 °).

Bezpečnostné prvky sú samozrejmosťou. Skontrolujte, či píla má kryt kotúča a prepäťovú ochranu.

Funkcie a príslušenstvo tiež zohrávajú úlohu. Užitočným doplnkom je systém odsávania pilín, laserové pravítko alebo LED osvetlenie.

Vyberajte z najvhodnejších kandidátov v danej cenovej kategórii. Cena pokosovej píly závisí predovšetkým od výkonu a kvality spracovania. Dobrá hobby píla nemusí prekročiť hranicu 5 000 korún.

Princíp fungovania pokosovej píly

Pokosová píla, zaradená medzi okružné alebo kotúčové píly, slúži na vykonanie rovnakých rezov, napríklad pri výrobe identických drevených trámov. Obvykle je navrhnutá ako jednoduchý rám, ktorý sa posúva nad základňou, na ktorej sú označené rôzne uhly.

Vďaka otočnej a naklápacej hlave máte možnosť vykonávať šikmé rezy v dvoch smeroch. Pokosová píla vám umožňuje jednoducho prevádzať čisté a presné rezy a skracovať rôzne materiály, ako je plast, drevo, laminát alebo kovy.

Rôzne typy pokosových píl

Pred zakúpením pokosovej píly či kapovacej píly je dôležité mať jasno o jej zamýšľanom použití a spôsobe využitia. Existuje mnoho podkategórií pokosových píl, ktoré sa radia podľa rôznych kritérií. Patrí sem napríklad typ pohonu, cieľová skupina užívateľov, typ ramena a taktiež schopnosť rezania rôznych materiálov.

Rozdelenie podľa účelu a pohonu

Existuje rozdelenie pokosových píl podľa ich určenia pre konkrétnu skupinu užívateľov:

 1. Pokosové píly pre hobby
 2. Profesionálne pokosové píly

Rozdiely medzi jednotlivými modelmi sa tiež prejavujú v použitom pohone:

 1. Elektrické pokosové píly
 2. Aku pokosové píly
 3. Ručné pokosové píly

Existuje aj špecifická kategória kombinovaných pokosových píl, ktoré spadajú do skupiny kapovacích píl alebo sú vybavené stolíkom pre lepšiu stabilitu.

Hobby pokosové píly

Hobby pokosovej píly vyžadujú manuálne nastavenie uhla rezu. Tieto píly sú obvykle menej vybavené ako profesionálne modely – sú menej presné, generujú viac hluku pri práci a ich manipulácia je náročnejšia kvôli ručnému nastaveniu. Ich výhodou je nižšia cena a ľahšia konštrukcia. Sú vhodné pre domácich majstrov, ktorí pílu využívajú iba príležitostne.

pokosová pila

Profesionálne pokosové píly

Pokosové píly určené pre profesionálov prinášajú možnosť presného a rýchleho nastavenia uhla rezu pomocou jednoduchých tlačidiel. Tieto píly sú obvykle ťažšie a robustnejšie konštrukcie, ale zároveň ponúkajú vynikajúcu ergonómiu a ovládanie, čo zaisťuje jednoduchú manipuláciu. S najkvalitnejšími modelmi týchto píl dokážete previesť rezy s presnosťou na milimetre vďaka ich bohatej ponuke praktických funkcií a príslušenstva. Bezpečnosť je tiež na vysokej úrovni. Avšak za všetky tieto výhody je nutné zaplatiť príslušnú cenu.

Elektrické pokosové píly

Elektrické pokosové píly získavajú svoju energiu pomocou prívodného kábla pripojeného k elektrickej sieti. Tieto píly sú často využívané stolármi na rezanie drevených trámov, dosiek a stĺpov, pretože ponúkajú vysoký výkon. Niektoré modely týchto píl dokonca disponujú laserom, ktorý umožňuje dosiahnuť absolútnu presnosť pri práci. Pílový kotúč elektrických píl je často vyrobený z karbidu a má veľké zuby. Pohon zaisťuje elektromotor umiestnený na posuvnom ramene.

Aku pokosové píly

Aku pokosové píly sú menej bežným variantom. Oceníte ich najmä v situáciách, kedy potrebujete byť mobilné a často meniť polohu píly. Sú ideálne na stavby alebo použitie na chate, kde nie je ľahko dostupné elektrické pripojenie. Niektoré modely sú dodávané s dvoma akumulátormi a rýchlonabíjačkou. Aj keď drahšie varianty týchto píl môžu dosahovať porovnateľný výkon s elektrickými pílami, sú obmedzené nutnosťou nabíjania akumulátorov.

Ručné pokosové píly

Pokosové píly so zručným ovládaním, nazývané aj pokosnice, predstavujú predchodcu moderných elektricky poháňaných pokosových píl. Tieto píly sú vybavené pevným rámom a vodítkom, ktoré umožňuje riadiť pohyb píly pri rezaní pod špecifickým uhlom. Často je možné nastaviť uhly ako 30 °, 45 °, 60 ° a 90 °. Presnosť rezu je zaistená zarážkou, ktorá fixuje nastavený uhol. Aj v dnešnej dobe majú ručné pokosové píly svoje využitie, najmä pri rezaní drevených líšt a podobných materiálov.

Kombinované pokosové píly

Kombinované píly, tiež označované ako viacúčelové píly, sú modely, ktoré slúžia ako kapovacie píly, umožňujúce rez v dvoch rovinách, alebo sú vybavené plnohodnotným pracovným stolom. S týmito pílami môžete pracovať samostatne bez toho, aby ste ich museli umiestňovať na externý pracovný stôl. Tento typ píly poskytuje väčšiu flexibilitu a stabilitu pri vykonávaní rôznych rezov.

Delenie pokosovýh píl podľa typu ramena

Dôležitým prvkom každej pokosovej píly je rameno, na ktorom je umiestnený pílový kotúč. Podľa typu ramena sa píly delia na:

Pokosové píly bez pojazdu : Tento typ píl neponúka možnosť pohybu pílového kotúča po podkladovej ploche. Pri použití týchto píl je nutné manuálne posúvať materiál pri rezaní.

Pokosové píly s pojazdom : Tieto píly sú vybavené mechanizmom, ktorý umožňuje pohyb pílového kotúča po podkladovej ploche. To zaisťuje jednoduchšiu manipuláciu s materiálom a presnejšie prevedenie rezov.

Pokosové píly bez pojazdu

Pri pokosových pílach bez pojazdu je radiálne rameno pevné a nemožno ho posúvať vpred. Tento jednoduchší typ píly je vhodný predovšetkým pre menšie práce, ako je skracovanie líšt, plotových latiek alebo obrazových rámov. Kapacita rezu u týchto píl je obmedzená veľkosťou pílového kotúča - dĺžkové rezy sa pohybujú okolo 10 centimetrov a výškové rezy okolo 6 centimetrov. Pokosová píla bez pojazdu nie je vhodná na drážkovanie širších materiálov.

Pokosové píly s pojazdom

U pokosových píl s pojazdom je pílový kotúč umiestnený na radiálnom ramene, ktoré je možné pohybovať vpred aj vzad vo vodorovnej polohe. Tento typ píly umožňuje vykonávať dlhšie rezy, rezať širší materiál a vytvárať zárezy v trámoch či vykonávať drážkovanie. Avšak aj tu sú obmedzenia dané veľkosťou pílového kotúča, najmä pokiaľ ide o výškový prierez materiálu.

pokosová pila

Delenie pokosovej píly podľa rezaného materiálu

Pokosové píly či kapovacie píly je možné tiež rozdeliť do niekoľkých skupín podľa toho, aký materiál je možné s nimi rezať.

 • Pokosové píly na drevo
 • Pokosové píly na železo
 • Pokosové píly s poťahom

Pokosové píly na drevo

S pomocou pokosových píl na drevo, vrátane tých cenovo dostupnejších modelov, zvládnete rezať plasty, lamináty, mäkké drevá a drevené materiály, ako sú drevotrieskové dosky. Drahšie varianty týchto píl sa dokážu vysporiadať aj s tvrdými drevami a kovmi.

Pokosové píly na železo

Pokosové píly určené na rezanie železa disponujú výkonnejším motorom a možnosťou regulácie otáčok. Na prácu s týmito pílami sú potrebné špeciálne pílové kotúče. Samozrejme, že obstarávacie náklady pri týchto modeloch budú vyššie.

Pokosové píly s poťahom

Pokosové píly s poťahom sú skvelou voľbou na rezanie širokých a dlhých materiálov, napríklad drevených fošní. Pílový kotúč s elektromotorom je umiestnený na ramene, ktoré sa pohybuje vpred a vzad po koľajniciach. Vďaka tomuto usporiadaniu je táto píla veľmi variabilná a ponúka širokú škálu využitia.

Príkon a otáčky pokosovej píly

Prechádzame teraz k samotným parametrom výberu pokosových píl , ktoré sú dôležité pre každého majstra. Jedným z kľúčových faktorov sú príkon a otáčky týchto nástrojov.

Príkon pokosovej píly

Príkon pokosových píl sa udáva v wattoch (W) a odráža výkon elektromotora. Vyšší príkon spravidla znamená vyšší výkon píly. Pri výbere je však potrebné zvážiť, či je najvyšší príkon nevyhnutný, pretože s rastúcim príkonom sa často zvyšuje aj cena píly. Je tiež potrebné brať do úvahy, či budete skutočne využívať všetok potenciál vysoko výkonnej píly.

 • Do 1 000 W - Slabšie píly vhodné na jednoduché domáce práce.
 • 1 000 až 1 500 W - Dostatočný výkon pre bežné kutilské projekty v domácom prostredí.
 • 1 500 W a viac - Výkonné pokosové píly navrhnuté na profesionálne použitie.

Počet otáčok

Druhým parametrom, ktorý najviac ovplyvňuje výkonnosť pokosovej píly či kapovacej píly, je počet otáčok. Čím viac otáčok, tým rýchlejšie rez vykonáte. Hodnota otáčok je navyše závislá od veľkosti pílového kotúča. Ideálne je vyberať modely, ktoré majú viac ako 3 000 otáčok za minútu. Vďaka tomu s nimi dosiahnete dobré výsledky aj pri rezaní tvrdého dreva.

Na kov a ďalšie extrémne tvrdé materiály už je lepšie vyberať medzi pílami, ktoré disponujú 4 500 až 5 500 otáčkami za minútu. Takto vysoký výkon zaisťuje úplne presný rez.

Pokosový uhol a uhol sklonu kotúča

Jednou z unikátnych vlastností pokosovej píly je schopnosť rezať materiál pod určitým uhlom. Táto možnosť je charakterizovaná dvoma parametrami:

Pokosový uhol - Tento uhol udáva rozsah, v ktorom je možné píla natočiť na svojom podstavci v horizontálnej rovine (s možnosťou natočenia ako doprava, tak aj doľava). Väčšina modelov má rovnaký rozsah na obe strany (obvykle do 45 °). Existujú však aj modely s odlišnými a variabilnejšími rozsahmi (v rozmedzí 50 až 60 °).

Uhol sklonu kotúča - Tento uhol určuje maximálny možný sklon pílového kotúča (teda rozsah natočenia vo vertikálnej rovine). Pre obe strany býva obvykle rovnaký, často sa jedná o 45 °, ale výnimočne môže dosahovať aj 47 °.

Hmotnosť pokosovej píly

Pri používaní kapovacej píly či pokosovej píly je kľúčové, aby bola dostatočne stabilná. K tomu prispieva jej hmotnosť. Avšak, pokiaľ je píla príliš ťažká, môže byť náročné s ňou manipulovať a prenášať ju, najmä pri dlhšej práci. Lacnejšie modely pokosových píl často vážia viac kvôli jednoduchšej konštrukcii, zatiaľ čo profesionálne varianty sú obvykle ľahšie vďaka inovatívnejším konštrukčným prvkom.

Priemerná hmotnosť pokosových píl sa pohybuje okolo 10 kilogramov. Najťažšie kombinované píly s pracovným stolom môžu vážiť 30 kilogramov alebo aj viac. Pokiaľ však nemusíte pílu často prenášať, nie je problém, keď váži trochu viac.

pokosová pila

Hlučnosť pokosovej píly

Hlučnosť pokosovej píly je všeobecne priamo úmerná jej výkonu. Presné hodnoty hlučnosti výrobcovia často neuvádzajú, ale obvykle sa pohybujú okolo 100 dB. Preto je dôležité pri práci s pokosovou pílou chrániť sluch a vždy používať slúchadlá.

Parametre pílového kotúča

Dôležitým prvkom pokosovej píly je pílový kotúč. Správny výber kvalitného a dostatočne ostrého kotúča predlžuje životnosť celej píly. Lacné kotúče sa rýchlo opotrebovávajú a nemožno ich znova nabrúsiť. Odporúča sa investovať do kvalitných tvrdokovových kotúčov, ktoré je možné nabrúsiť v špecializovanom servise.

Zuby pri pokosovej píle

Veľkosť a tvar zubov na kotúči určujú, aké materiály je možné s nimi rezať.

Malé zuby - Kotúče s malými zubami sú vhodné na rezanie tenkých materiálov. Použitie príliš veľkých zubov by mohlo viesť k nerovnomernému rezu. Veľké zuby - Kotúče s veľkými zubami sú určené pre silné a tvrdé materiály. Pri použití malých zubov by hrozilo ich prehriatie a zbytočné opotrebovanie píly. Zaklonené zuby - Špeciálne tvarované zuby neprenikajú do materiálu špičkou, ale vykonávajú šetrné rezy ťahom. To vedie k precíznemu a čistému rezu. Sú vhodné na rezanie laminátu, kovov a plastov.

Dôležitým faktorom je aj počet zubov na kotúči. Vyšší počet zubov poskytuje „čistejší“ rez, ale zároveň znižuje rýchlosť rezu.

Priemer kotúča

Maximálny priemer rezacieho kotúča má veľký vplyv na hĺbku rezu. Väčší priemer kotúča poskytuje väčšiu flexibilitu pri rezaní.

Priemer 100-200 mm (malé kotúče) - Tieto kotúče majú menej zubov a otáčajú sa rýchlejšie, čo znamená nižšiu spotrebu energie. Sú tiež cenovo dostupnejšie.

Priemer 200-300 mm (väčšie kotúče) - Tieto kotúče otáčajú pomalšie, umožňujú hlbšie rezy a dokážu zvládnuť aj veľmi tvrdé materiály. Sú širšieho využitia a často sa používajú profesionálmi. Majú vyššiu spotrebu energie a obstarávacia cena je tiež vyššia.

Polohovanie

Pokosové či kapovacie píly majú charakteristickú vlastnosť - polohovanie rezacieho kotúča. Kotúč je možné polohovať v troch osiach. Základný posuv vpred a vzad určuje dĺžku rezu. Ďalej je možné kotúč natáčať v uhlových osiach (vertikálne a horizontálne) obvykle do 45 °. Pohyb píly doprava a doľava je riadený ramenom na podstavci, zatiaľ čo nakláňanie kotúča sa obmedzuje na pohyb v rámci ramena.

Bezpečnosť

Pri práci s pokosovou pílou je zásadné dodržiavať bezpečnostné opatrenia, aby ste minimalizovali riziko zranenia. Tu sú niektoré základné bezpečnostné prvky a doplnky, ktoré by žiadna pokosová píla nemala postrádať:

Kryt kotúča - slúži na ochranu pred ostrými zubami pílového kotúča. Pri niektorých drahších modeloch je kryt výkyvný a otvára sa až pri kontakte s materiálom. Prepäťová ochrana - chráni pílu pred poškodením v dôsledku prepätia v elektrickej sieti. Tepelná poistka - zabraňuje prehriatiu píly. Pokiaľ je motor preťažený, píla sa automaticky vypne. Transportná poistka - zaistí, že sa píla pri prenášaní a manipulácii nespustí nechtiac.

Používanie ochranných pomôcok je tiež veľmi dôležité. Tu sú niektoré základné ochranné pomôcky, ktoré by ste mali používať:

Ochranné okuliare - ochrana očí pred letiacimi kúskami materiálu, ako sú drevené piliny alebo kovový prach. Slúchadlá – najmä pri profesionálnych pílach s vysokým výkonom je dôležité chrániť sluch. Ochranný odev, rukavice a bezpečnostná obuv - pracovný odev by mal pokryť celé telo a byť priliehavý, aby zaistil ochranu pri práci s pokosovou pílou.

Dodržiavanie bezpečnostných opatrení a používanie ochranných pomôcok je kľúčové pre vašu osobnú bezpečnosť pri práci s pokosovou pílou.

pokosová pila

Funkcie a príslušenstvo

Pri výbere pokosovej píly či kapovacej píly sa môžete inšpirovať nasledujúcimi funkciami a príslušenstvom, ktoré uľahčujú a zlepšujú prácu:

Odsávanie pilín a prachu – niektoré modely pokosových píl majú odsávací systém, ktorý pomáha odstrániť vzniknuté piliny a prach. To je najmä u profesionálnych píl bežné, a môžu byť vybavené pripojením k externému vysávaču alebo zberným košom na odpad.

Podstavec (stôl) - stabilný stôl poskytuje pevnú podporu pre pílu pri rezaní. Môže mať robustné nohy a upínací systém pre materiál. Niektoré stoly taktiež ponúkajú predĺženie, ktoré umožňuje rezanie dlhších materiálov.

Laserové pravítko - laserový lúč zobrazuje presnú rezaciu líniu, čo umožňuje precízne a rovné rezy. Táto funkcia je však nepoužiteľná pri práci na priamom slnečnom svetle.

LED osvetlenie - LED osvetlenie poskytuje dostatočné osvetlenie pracovného priestoru, najmä v tmavých prostrediach bez dostatočného prirodzeného svetla, ako sú garáže alebo dielne bez okien.

Posuv - pokosová píla s ramenom s posuvom umožňuje rezanie veľkých a dlhých materiálov, ako sú plotové diely, stĺpiky alebo panely.

Zarážky - zarážky umožňujú nastaviť presný uhol rezu. S hĺbkovým dorazom môžete vykonávať drážky rovnakej hĺbky do dreva.

Bočnice – bočnice pomáhajú zabrániť prehýbaniu materiálu počas rezania. Sú užitočné pri spracovaní dlhých lát, dosiek alebo hranolov. Existujú výsuvné aj pripojiteľné varianty.

Svorky - svorky poskytujú ďalšiu možnosť pevného uchytenia materiálu počas rezania.

Ako správne používať pokosovú pílu:

 1. Pred začiatkom práce sa uistite, že píla je správne nastavená a stabilne upevnená. Skontrolujte, či je pílový kotúč dobre namontovaný a či je stôl alebo podstavec stabilný.

 2. Pred vlastným rezom si pripravte pracovný priestor. Uistite sa, že nemáte prekážky v okolí, ktoré by mohli rušiť alebo ovplyvniť rez.

 3. Pri rezaní dreva sa snažte rezať v súlade s vláknami dreva. Pokiaľ režete vláknitý alebo krehký materiál, použite podperu pod výstupnými hranami materiálu, aby ste minimalizovali riziko rozštiepenia alebo prasknutia.

 4. Používajte ochranné pomôcky, ako sú ochranné okuliare, slúchadlá a pracovné rukavice, aby ste sa chránili pred nebezpečenstvom pilín, prachu a hluku.

 5. V prípade, že píla disponuje odsávacím systémom, zapnite ho a uistite sa, že je správne pripojený k externému vysávaču alebo zbernému vaku. To pomôže udržať pracovný priestor čistý a minimalizovať vznik prachu.

 6. Pri používaní pokosovej píly sa môžu hodiť rôzne meracie nástroje, ako je tesárska ceruzka, meter, uholník, uhlomer a pokosník. Tieto pomôcky vám pomôžu dosiahnuť presné a rovné rezy.

 7. Pokiaľ pracujete s dlhšími alebo širšími materiálmi, môžete použiť stolárske svorky na pevné uchytenie materiálu a zaistenie stability počas rezania.

 8. Vždy sa zamerajte na rez a buďte plne sústredení. Držte pílu pevne a stabilne a pohybujte materiálom pomaly a rovnomerne, aby ste dosiahli presný a hladký rez.

Výber a údržba pílového kotúča

Voľba toho správneho rezacieho kotúča vám zaistí perfektné výsledky pri práci s pokosovou pílou. A samozrejme sa musíte oň tiež náležite starať.

 • Na jemné rezy, kde je kladený dôraz predovšetkým na presnosť a kvalitu rezu, voľte kotúče s vyšším počtom malých zubov.
 • Na tvrdé a silné materiály voľte kotúče s väčšími zubami.
 • Pokiaľ vám ide predovšetkým o rýchlosť rezu, ideálne bude siahnuť po kotúči s menšou hustotou ozubenia.
 • Na plasty, lamino a tenké kovy (hliník) by ste mali používať kotúč so špeciálnou geometriou zubov (negatívny sklon).
 • Používajte vždy perfektne ostré kotúče určené na daný typ materiálu.
 • Drahšie kotúče z tvrdokovu si môžete nechať niekoľkokrát nabrúsiť a používať ich tak opakovane.
 • Lacné kotúče radšej rovno vyhoďte, akonáhle sa ztupia.

pokosové pily

Často kladené otázky k pokosovým pílam

Ako a akú pokosovú pílu vybrať?
Pri výbere pokosovej píly môžete voliť medzi hobby zariadeniami a pílami pre profesionálov. Jednotlivé modely sa líšia aj pohonom a tým, či majú pojazd alebo nie. Z parametrov je pre vás podstatné zamerať sa na príkon a počet otáčok, hĺbku a dĺžku rezu a pokosový uhol. Nemenej dôležité sú aj parametre pílového kotúča, pretože každý kotúč sa hodí na trochu iný účel. Pozrite sa aj na ponuku funkcií, praktické je napríklad laserové pravítko.

Aký je rozdiel medzi kapovacími a pokosovými pílami?
Jednoduché pokosové píly umožňujú rezať materiál pod nastaveným uhlom v jednej rovine, pokosové kapovacie dokonca v dvoch rovinách. Veľká časť pokosových píl ponúkaných na trhu sú zároveň kapovacie, aj keď to u nich nemusí byť doslovne napísané.

Prečo je dôležité odsávanie prachu a pilín?
Prach a piliny, ktoré pri rezaní dreva či kovu vznikajú, môžu mať negatívny vplyv ako na vaše zdravie, tak aj na stav samotnej píly. Drobné častice prachu môžu zaniesť ložiská. Preto je dôležité, aby bola pokosová píla vybavená odsávacím systémom. Navyše vám to uľahčí upratovanie, najmä ak s pílou pracujete v garáži alebo kôlni.

Prezrieť sortiment Pokosových píl.

Autor: Simon Križiak