Ako správne vybrať nožnice na plech?

Nožnice na plech sú nevyhnutným vybavením každého klampiara. Avšak, aj majitelia domov, chát alebo chalúp sa čas od času stretávajú s potrebou práce s plechom . Montáž plechových striech, inštalácia odkvapov alebo parapetných plechov sú bežnými úlohami, ktoré vyžadujú kvalitné nástroje, ako sú nožnice na plech.
Existuje široká škála rôznych typov nožníc na plech, ako ručných aj elektrických variantov . Každá z týchto možností ponúka široký výber. Ak sa rozhodnete pre ručné nožnice , výber nie je zložitý – dôležité je zistiť, akú hrúbku plechu môžu strihať.

Ako vybrať správne nožnice na plech?

Dôležité je rozhodnúť sa pre správny druh nožníc. Rôzne modely sa odlišujú podľa svojho pohonu a konštrukcie čeľustí . Ďalším dôležitým faktorom pri výbere je hrúbka plechu , ktorý chcete strihať. Pri elektrických nástrojoch je tiež dôležitý príkon a rezná kapacita .

Naše odporúčanie: Pre strihanie plechu vyskúšajte tieto Nožnice na plech STANLEY , ktoré sa preukazujú ako kvalitou, tak aj veľmi prístupnou cenou. Sú tiež vhodné na strihanie hliníka , medi , drôtového pletiva , kože či plastov . Dokážu strihať valcovanú oceľ od 0,7 do 1,2 mm a dokonca majú ergonomickú rukoväť, ktorá zaručí presné a pevné stlačenie pre Vašu ruku.

Pohon

Dnes je elektrický pohon súčasťou takmer všetkých nástrojov. To platí aj pre nožnice na plech. Vedľa tradičných mechanických nožníc nájdeme na trhu aj elektrické verzie. Napriek tomu mechanické nástroje stále dominujú vďaka svojim kľúčovým prednostiam:

Mechanické nožnice: mechanicke nuzky

Výhody:
+ Nízka cena
+ Dlhodobá výdrž
+ Vyššia sila strihu

Nevýhody:
- Pomalšia práca
- Riziko zranenia
- Menšia presnosť

Elektrické nožnice: elektricke nuzky

Výhody:
+ Presný ostrý rez
+ Väčšia rýchlosť
+ Nižšie riziko poranenia
+ Jednoduchšia manipulácia

Nevýhody:
- Vyššia cena
- Menšia výdrž

Napriek výhodám elektrických nožníc, klasické mechanické nožnice majú svoju hlavnú prednosť: zvládnu plechy hrubšie ako 3 mm . A preto zostávajú stále populárne, či už doma alebo v remeselných dielňach, aj keď s nimi práca trvá trochu dlhšie.

Šírka plechu

Pred tým, než sa rozhodnete pre konkrétny typ nožníc, zvážte, aký druh plechu chcete strihať. Váš výber závisí od jeho hrúbky.
Väčšina klasických nožníc a elektrických nožníc zvládne hrúbku plechu až do 1,5 mm . Pokiaľ nepotrebujete strihať silnejšie materiály, sú ideálne, najmä s ohľadom na cenovú dostupnosť.

Konštrukcia čeľuste

Posledný spôsob, ako nožnice kategorizovať, je podľa konštrukcie ich čeľustí. Variácie sa objavujú v množstve a tvare čepelí, kde každý variant má svoje určité použitie. Túto kategorizáciu je možné zhrnúť do nasledujúceho prehľadu:
Počet a tvar nožov = účel
Jeden rovný nôž = Vystrihovanie kriviek
Jeden nôž s prehnutými čeľusťami = Vystrihovanie oblých tvarov
Dva nože = Rovný strih

Rezná kapacita

Pri rozhodovaní o maximálnej hrúbke materiálu , s ktorým môžete pracovať, je kľúčovým ukazovateľom rezná kapacita. Táto kapacita sa líši pre rôzne materiály v závislosti od ich tvrdosti . Napríklad určitý model môže ľahko porezať 2mm plát hliníka, zatiaľ čo s vysoko kvalitnou oceľou môže zvládnuť len hrúbku 0,7 mm.

Elektrické nožnice

Elektrické nožnice sú ideálne na rýchle strihanie. S týmito nožnicami môžete strihať materiály s hrúbkou až 2,5 mm. Sú predovšetkým vhodné na strihanie rovných plôch a menej sa hodia na tvary s oblými krivkami. U elektrických nožníc je možné využiť indikátor maximálnej hrúbky plechu.
Pokiaľ sa rozhodujete medzi elektrickými nožnicami, máte na výber medzi variantom s prívodným káblom alebo akumulátorom . Voľba závisí od spôsobu používania a vašich preferencií.
Hlavným aspektom, na ktorý by ste sa mali zamerať, je výdrž batérie a doba potrebná na jej opätovné nabíjanie . Na druhej strane elektrické nožnice sú výkonnejšie a vyžadujú pripojenie k elektrickej energii. Avšak tento typ nožníc je často cenovo dostupnejšie. 

Výkon nožníc

Výkon je kľúčovým parametrom ovplyvňujúcim rýchlosť a kvalitu strihania. Pre dostačujúci výkon je obvykle odporúčaných približne 500 W. Väčšina nožníc sa pohybuje v rozmedzí výkonu medzi 300 a 650 W.
Výkon tiež odráža schopnosť nožníc strihať silnejší plech. Maximálnu silu na strihanie oceľového plechu a hliníka by ste mali vyhľadať v technických informáciách jednotlivých výrobkov.

Video ako ľahko je možné použiť nožnice na plech:

nuzky na plech

Prestrihovačky

Pomocou prestrihovačky môžete strihať rovné, vlnité alebo inak tvarované plechy s hrúbkou do 1,6 mm. Ideálne najmä na strihanie oblých tvarov. Plech je strihaný pomocou dutého razníka, ktorý má kruhový profil. V plechu potom razník necháva drážku, ktorá má rovnakú šírku, ako je priemer razníka. 

Nadstavec

Okrem tradičných nožníc existuje aj možnosť strihania plechu pomocou špeciálneho nástavca, ktorý sa pripevňuje na vŕtačku a umožňuje strihať plech až do hrúbky 1,8 mm . Tento nástavec sa skladá z niekoľkých dielov, pričom najväčšie časti tvoria ergonomická rukoväť a telo nástavca. Strihacia hlava s ihlou sa potom upína do tela nadstavca pomocou upínacieho kľúča.

Po správnom zmontovaní nástavca sa celý mechanizmus uchytí do vŕtačky pomocou skľučovadla a môžete začať so strihaním. Pre zaistenie pohodlného a bezpečného používania je možné umiestniť vŕtačku do držiaka, čo vám umožní mať pri práci voľné ruky . Na strihanie plechu s malými polomermi je navyše k dispozícii vykružovadlo.
Nástavec obvykle obsahuje viac strihacích hláv a ihiel, čo vám umožňuje strihať rôzne materiály, vrátane medi, hliníka, plastov, polykarbonátu, lepenky a ďalších.

Dúfame, že vám tento článok pomohol. V našej ponuke nájdete nožnice na plech so širokou ponukou typov, značiek a bohatých vlastností, z ktorých si určite vyberie každý. Pre všetky nožnice zakúpené u nás ponúkame aj príslušenstvo . Stačí si iba vybrať. O radu pri výbere, kúpe či platbe nás neváhajte kontaktovať, radi Vám pomôžeme.

Cena

Nožnice na plech je možné podľa cenového rozpätia zaradiť do 4 skupín.

1. Za minimálnu cenu do 500 Sk môžete získať klasické nožnice na plech.
2. S tými najlepšími počítajte v cenovom rozmedzí 500 - 1 000 Sk.
3. Elektrické varianty začínajú od 1 500 Sk. K dispozícii sú ako klasické nožnice, tak aj prestrihovačky.
4. Pre náročnejších zákazníkov sú k dispozícii aj kvalitnejšie nožnice v cene od 2 000 Sk vyššie.

Sortiment Nožnic na plech nájdete tu.

Aktualizované: 19. 09. 2023
Autor: Simon Križiak