Ako vybrať rezačky na dlažbu?

Pokiaľ plánujete pracovať s dlažbou, bezpochyby budete potrebovať kvalitnú rezačku na dlažbu. Tento nástroj je nepostrádateľný pre presné a profesionálne rezanie dlaždíc , či už ide o keramiku, sklo, alebo iný materiál. Výber správnej rezačky môže zásadne ovplyvniť výslednú kvalitu vašej práce, preto je dôležité brať do úvahy niekoľko kľúčových faktorov pri výbere tohto nástroja .

rezacka na dlazbu

Typy rezačiek na dlažbu

Existuje niekoľko rôznych typov rezačiek na dlažbu, z ktorých každý je vhodný pre špecifický druh práce. V našej ponuke nájdete ako elektrické rezačky tak ručné rezačky .

1. Ručné rezačky na dlažbu

Ručné rezačky na dlažbu ponúkajú niekoľko výhod, ktoré ich robia vhodnými pre rôzne projekty. Jednou z kľúčových výhod je možnosť rezať bez prašného prostredia , čo znamená, že obklady je možné rezať na suchú. Tento typ rezačky nie je nutné počas rezania chladiť vodou, čo znamená tichý chod.

a) Rezačky bez vodiaceho rámu
Tento typ rezačiek je ideálny na dorezávanie obkladov aj dlažieb. Vďaka aretačným kolíkom môžete ľahko nastaviť požadovanú hrúbku a šírku rezu. Samotný rez vykonáte jednoduchým ťahom.

b) Rezačky s vodiacim rámom
Rezačky s vodiacim rámom sú vhodné na rezanie kameninových i keramických obkladov a dlažieb. Tento typ rezačky zahŕňa vodiaci rám a základňu s koľajnicou. Rezačku je možné ovládať pomocou páky na vodiacom ráme.

Ručné rezačky sa líšia podľa ceny a vybavenia. Drahšie modely môžu obsahovať sklopný lámač, ktorý umožňuje ľahšie lámanie dlaždíc . Niektoré modely sú vybavené uhlovým príložníkom na rezanie pod rôznymi uhlami, a ergonomickými rukoväťami pre pohodlnejšie používanie. Existujú aj špecializované rezačky na rezanie nepravidelných a oblých tvarov.

rezacka na dlazbu

2. Elektrické rezačky na dlažbu

Elektrické rezačky na dlažbu sú určené predovšetkým pre profesionálov, ale taktiež nájdu uplatnenie v domácnostiach. Tieto rezačky sú rýchle a zvládnu aj silnejšie dlaždice, niektoré dokonca zvládnu rezať tehly a kameň.

Jednou z nevýhod elektrických rezačiek je ich prašnosť. Rez prebieha pomocou kotúčov, ktoré sa počas práce zahrievajú, čo môže spôsobiť ich prasknutie . Preto je nutné rezačku chladiť vodou. Tieto rezačky sú tiež hlučnejšie a majú vyššie obstarávacie náklady.

a) Mostová rezačka
Mostové rezačky sú robustné a vhodné na rezanie veľkých dlaždíc. Sú známe pre svoju vysokú presnosť a spoľahlivosť. Tieto rezačky sa tiež nazývajú obkladačské píly a často sa používajú na strešné tašky a ďalšie materiály.

b) Stolová rezačka
Stolové rezačky sú menšie a kotúč je pevne umiestnený . Pohybujete iba dlaždicou, a presný rozmer nastavujete pomocou dorazu. Tieto rezačky sú vhodné pre stredne veľké a malé dlaždice.

c) Elektrická ručná rezačka
Elektrická ručná rezačka je špeciálnou kotúčovou pílou na mokré rezanie. Dlažbu režete pohybom píly, a opäť je možné nastaviť presný rozmer pomocou dorazu.

rezacka na dlazbu

Veľkosť rezačky

Jedným z rozhodujúcich faktorov pri výbere rezačky na dlažbu je jej veľkosť. Musíte starostlivo zvážiť veľkosť dlaždíc, ktoré budete rezať, a taktiež priestor, v ktorom budete pracovať. Správne zvolená veľkosť rezačky môže zásadne ovplyvniť efektivitu a presnosť vašej práce.

Na prácu s väčšími dlaždicami a rozsiahlejšími projektmi budete potrebovať robustnejšiu rezačku. Veľká rezačka umožní plynulo a presne rezať veľké obklady a dlaždice, čo je zásadné na dosiahnutie profesionálnych výsledkov.

Naopak, pre menšie práce a menšie dlaždice bude kompaktná a prenosná rezačka viac vhodná. Pri menších projektoch oceníte pohodlie a ľahké prenášanie.

Dĺžka a hrúbka rezu

Pri rozhodovaní o vhodnej rezačke na dlažbu je dôležité zamerať sa na dva kľúčové parametre, ktoré ovplyvňujú jej výkon a presnosť práce – dĺžku a hrúbku rezu.

Dĺžka rezu
Existujú rôzne typy rezačiek s rôznymi možnosťami ohľadom dĺžky rezu. Pri elektrických stolných rezačkách je kotúč obvykle pevne umiestnený a vy sa pohybujete s materiálom, ktorý režete. Týmto spôsobom sú také rezačky schopné rezať obklady rôznych dĺžok. Elektrické stolové rezačky môžu zvládnuť dĺžky rezu v rozsahu cca 35 až 120 centimetrov a dokonca aj viac.

Hrúbka rezu
Ďalším dôležitým faktorom je hrúbka materiálu, ktorý budete rezať. Ručné rezačky sú obvykle vhodné na rezanie tenších dlaždíc, najčastejšie s hrúbkou do 2 centimetrov. Na druhú stranu, elektrické rezačky sú schopné spracovávať silnejšie materiály s hrúbkou v rozsahu 3 až 6 centimetrov a niektoré modely dokonca ponúkajú možnosť rezu v dvoch uhloch, 90 a 45 stupňov.

rezacka na dlazbu

Materiál rezačky

Materiál, z ktorého je rezačka na dlažbu vyrobená, má značný vplyv na jej odolnosť, trvanlivosť a použiteľnosť.

  • Hliníkové rezačky: Hliníkové rezačky sú ľahké, čo znamená ľahkú prenosnosť. Sú ideálne pre menšie projekty a pracovníkov, ktorí potrebujú mobilný nástroj. Tieto rezačky sú často vhodné pre keramické dlaždice a bežnejšie materiály.

  • Oceľové rezačky : Oceľové rezačky sú známe svojou odolnosťou a pevnosťou. Sú ideálne na náročnejšie práce a na rezanie tvrdších materiálov, ako je žula alebo mramor. Aj keď môžu byť ťažšie ako hliníkové varianty, ponúkajú vyššiu odolnosť voči opotrebovaniu.

Cena a kvalita
Pri výbere rezačky na dlažbu je cena vždy dôležitým faktorom. Avšak je kľúčové nájsť správnu rovnováhu medzi cenou a kvalitou. Lacnejšie rezačky na dlažbu môžu byť lákavé z finančného hľadiska, ale môžu sa vyznačovať nižšou trvanlivosťou a menšou presnosťou.

Investícia do kvalitnej rezačky sa môže dlhodobo vyplatiť. Kvalitný nástroj bude mať dlhšiu životnosť, bude presnejší a prináša lepšie výsledky. Pred nákupom sa pozrite na recenzie, hodnotenia a odporúčania od ostatných užívateľov a zvážte, aký nástroj bude najlepší pre vaše konkrétne potreby. Investícia do kvalitnej rezačky môže byť kľúčom k úspechu vo vašej práci s dlažbou.

Bezpečnostné funkcie
Pri výbere rezačky na dlažbu je nevyhnutné venovať osobitnú pozornosť bezpečnostným funkciám. Bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste pri práci s akýmkoľvek nástrojom, a rezačky na dlažbu nie sú výnimkou.

Sortiment rezačiek na dlažbu nájdete tu.

Dátum: 10. 10. 2023
Autor: Simon Križiak