Odsávače prachu - pilín

Pri spracovaní dreva vzniká značné množstvo odpadu, vrátane pilín a prachu. Pokiaľ sa s drevom zaoberáte v uzavretom priestore, odsávač pilín , ktorý odstraňuje nielen veľké častice, ale aj drobný prach, ktorý môže dráždiť dýchacie orgány a oči, sa bude hodiť. Prach a odpad môže spôsobovať zdravotné komplikácie nielen pre operátora, ale môžu poškodiť aj samotné zariadenie. Pokiaľ s drevom pracujete pravidelne, odsávač pilín by nemal vo vašej dielni chýbať. Aktuálne je možné pripojiť odsávač k prakticky akémukoľvek nástroju používanému pri spracovaní dreva.

Odsávače pilín sa vyskytujú v niekoľkých formách. Typ, ktorý si vyberiete, závisí od toho, kde a ako často budete odsávač využívať. Pre menej využívanú domácu dielňu bude stačiť odsávač vo forme vysávača. Pokiaľ sa budete zaoberať drevom častejšie, lepšou voľbou bude väčší odsávač. Medzi ďalšie dôležité parametre patrí príkon a prietok vzduchu. Kvalitu tiež ovplyvňuje materiál výroby. Odsávače sa líšia obstarávacou cenou a na trhu sú zastúpené rôzni výrobcovia.

Typy

Odsávače pilín nájdu uplatnenie u malých remeselníkov aj profesionálov pracujúcich vo veľkých dielňach. Každý však bude potrebovať trochu odlišný variant tohto zariadenia. Odsávače sa podľa využitia delia na mobilné a stacionárne.

Mobilné odsávače pilín

Malé zariadenie, ktoré je možné ľahko preniesť. Medzi mobilné odsávače patria bežné dielenské vysávače, ktoré je možné pripojiť k mnohým nástrojom. Ďalším typom sú klasické odsávače, ktoré sú určené len na odsávanie prachu, pilín a triesok. Mobilné odsávače sú vybavené prepravnými kolieskami na jednoduché premiestnenie.

Stacionárne odsávače pilín

Ťažšie odsávače vyžadujú svoje stále miesto v dielni. Tieto odsávače sú väčšie a robustnejšie, a sú vhodné pre tých, ktorí pravidelne spracovávajú väčšie množstvo dreva. Možno ich nájsť v poloprofesionálnych aj profesionálnych dielňach. Niektoré stacionárne odsávače je možné využiť aj na centrálne odsávanie.

Centrálne odsávanie

Najnákladnejšia je inštalácia centrálneho odsávania. Tento systém sa používa v rozsiahlych stolárňach alebo drevospracujúcich firmách. Centrálna jednotka dokáže odsať piliny a prach z celej dielne na jedno zberné miesto. Nevýhodou tohto systému je vysoká obstarávacia cena a potreba odbornej montáže.

odsavac pilin

Materiál

Rôzne materiály sa používajú na výrobu odsávačov . Materiál, z ktorého je zariadenie vyrobené, výrazne ovplyvní jeho životnosť, kvalitu, ale aj hmotnosť a obstarávaciu cenu. Najbežnejšie materiály používané na výrobu odsávačov sú plast a kov.

Plast

Plastové odsávače sú lacnejšie a ľahšie. Na druhú stranu môžu byť menej odolné proti neopatrnému zaobchádzaniu.

Kov

Odolnejší materiál, ktorý ponúka dlhú životnosť. Nevýhodou sú vyššia obstarávacia cena a hmotnosť.

Výkon

Kľúčovým faktorom pri výbere odsávača pilín je jeho výkon. Výkon, ktorý je vyjadrený v W, determinuje, ako veľmi je odsávač efektívny. Na domáce použitie by hodnota výkonu nemala klesnúť pod 500 W.

Výkon do 900 W - tieto menej výkonné odsávače sa hodí pre menej intenzívnych užívateľov. Sú vhodné pre domácu dielňu. Výkon do 1 400 W - tieto silnejšie odsávače sú skvelé pre domácu dielňu a sú tiež vhodné pre poloprofesionálov, ktorí sa drevom zaoberajú pravidelne. Výkon nad 1 400 W – najsilnejšie zariadenia sú ideálne pre väčšie prevádzky. K jednému stroju je možné pripojiť viac vriec.

Prietok vzduchu

Prietok vzduchu je ďalší parameter, ktorý indikuje, koľko vzduchu môže odsávač za minútu spracovať. Táto hodnota je vyjadrená v kubických stopách a je označená skratkou CFM. Čím je hodnota vyššia, tým efektívnejší je odsávač. Bežné hodnoty pre menšie odsávače sú okolo 50 CFM. Pracovné pohodlie zvyšuje odsávač s prietokom vzduchu okolo 140 CFM. Výkonnejšie odsávače môžu dosahovať prietok až 300 CFM a viac.

Kapacita zásobníka

Odsávače pilín sa tiež líšia v objeme zásobníka na zhromažďovanie pilín. Táto voľba závisí predovšetkým od užívateľského komfortu. Menší zásobník bude potrebné vyprázdniť častejšie. Preto sa odporúča voliť objem zásobníka vzhľadom na množstvo generovaného odpadu.

Typický objem zásobníkov je v rozmedzí 30 – 280 litrov . Pre domáce dielne obvykle postačí zásobník s objemom do 100 litrov. Väčšie dielne určite ocenia zásobníky s vyšším objemom. Niektoré odsávače môžu piliny zhromažďovať do dvoch zásobníkov.

Priemer sacej hadice

Priemer sacej hadice tiež súvisí s typom nástroja, ktorý používate na spracovanie dreva. V domácich dielňach môže stačiť odsávač s priemerom hadice 100 mm. V dielňach sa všeobecne používajú odsávače s väčším priemerom hadice, ktorý môže dosiahnuť až 200 mm. Sacie hadice bývajú krátke, niektoré odsávače však ponúkajú možnosť dokúpiť ďalšie hadice. Majte na pamäti, že dĺžka hadice ovplyvňuje sací výkon - príliš dlhá hadica môže viesť k zníženiu sacieho výkonu.

odsavac prachu

Otázky a odpovede

Prečo je užitočné mať odsávač pilín v dielni?

Odsávač pilín vám umožní pracovať v čistom a bezpečnom prostredí. Vďaka odsávaču sa vaše pracovné nástroje nebudú zanášať, čo môže významne predĺžiť ich dobu použiteľnosti. Odsávač tiež značne zjednoduší upratovanie dielne a pracovných odevov. Navyše, odsávač môže znížiť riziko vzniku požiaru, ktorý môžu spôsobiť iskry od strojov, ktoré môžu zapáliť drobné triesky.

Aká je typická hmotnosť odsávačov pilín?

Hmotnosť odsávača je závislá od jeho typu. Malé, prenosné jednotky vážia zhruba 10 kg. Menšie dielenské vysávače môžu byť ešte ľahšie. Hmotnosť stacionárneho odsávača môže dosiahnuť až 150 kg. Hmotnosť tiež ovplyvňuje použitý materiál.

Aký je obvyklý hluk odsávačov pilín?

Nemusíte sa obávať nadmerného hluku. Hlučnosť odsávačov je typicky v rozmedzí 75 – 85 dB, čo je porovnateľné s bežným vysávačom. Ešte tichšie budú odsávače s indukčným motorom. Avšak za tichú prevádzku budete musieť zaplatiť vyššiu cenu.

Autor: Simon Križiak