Píly chvosty

Píla chvostovka sa radí medzi všestranné nástroje, ktoré nachádzajú uplatnenie v širokej škále aplikácií. Toto náradie je obľúbené medzi domácich majstrov, záhradkári a tiež využiteľné pri stavebných prácach. Táto kompaktná píla vám umožní rezať nielen drevo, ale aj kov, plast či tehly. V kombinácii s vhodným listom môžete túto pílu využiť na rezanie vetiev, trámov, kovových či plastových trubiek, rovnako ako stavebných materiálov.

Chvost je občas označovaný ako šabľová píla alebo píla mečiar. Jej prednosťou je kompaktné telo a dlhší rezací list, čo umožňuje jednoduchú manipuláciu pre mužov aj ženy. Medzi varianty píl chvost patria jednoduché ručné píly, ale aj výkonné elektrické alebo akumulátorové varianty. Je dôležité poznať zamýšľané použitie tohto nástroja pred jeho výberom.

pila ocaska

Typy

Existuje niekoľko variantov píl chvosta. Napriek tomu, že sa stále viac uplatňujú akumulátorové a elektrické píly, môžete si tiež zaobstarať tradičnú ručnú pílu, ktorá je tiež považovaná za univerzálny nástroj. Elektrické a akumulátorové chvostovky fungujú na rovnakom princípe ako priamočiare píly, pričom každý typ nástroja má svoje klady a zápory.

Ručné

Tradičné ručné nástroje sú užitočné v dielňach, záhradách aj na stavebných pracoviskách. Hlavnou výhodou ručného nástroja je jeho nízka cena, a vďaka absencii zložitých súčiastok sa tiež nemôže pokaziť. Tieto píly tiež umožňujú výmenu listov. Nevýhodou je však pomalšie a náročnejšie použitie.

Elektrická

Klasický nástroj, ktorý na svoju prevádzku vyžaduje pripojenie k elektrickej sieti. Elektrické náradie je často preferované pre svoj vyšší výkon, čo však už nie je v dnešnej dobe pravidlom, pretože akumulátorové nástroje disponujú prakticky rovnakým výkonom. Výhodou elektrických nástrojov je možnosť neustálej prevádzky.

Akumulátorová

Akumulátorové náradie je veľmi populárne vďaka svojej prenositeľnosti a možnosti použitia prakticky kdekoľvek. Pri práci s ním nie ste obmedzení prívodným káblom, ale iba výdržou batérie. Je dôležité venovať pozornosť výdrži batérie pri výbere tohto náradia. Pokiaľ však výdrž batérie nespĺňa vaše požiadavky, je možné dokúpiť náhradnú batériu, ktorá umožní dlhšie používanie nástroja. Akumulátorové náradie navyše ponúka mnoho užitočných funkcií.

Výkon

Prvým kritériom, na ktoré by ste sa mali zamerať u akéhokoľvek elektrického alebo akumulátorového nástroja, je jeho výkon. Tento faktor určuje ako kvalitu nástroja, tak schopnosť píly spracovať rôzne druhy materiálov. Tieto kompaktné píly obvykle disponujú menším výkonom ako ich väčšie náprotivky. Na bežné účely sa obvykle odporúča výkon okolo 500 W, zatiaľ čo pre náročnejších užívateľov je vhodný výkon nad 800 W. Najsilnejšie píly sa môžu pýšiť výkonom cez 1 200 W.

S rastúcim výkonom píly sa zvyšuje aj jej hmotnosť. Ľahšie, menej výkonné píly obvykle vážia okolo 2 kg, zatiaľ čo silnejšie modely môžu dosahovať hmotnosť viac ako 4 kg. Hmotnosť teda priamo ovplyvňuje komfort používateľa.

pila ocaska

Funkcie a možnosti

Chvostové píly , rovnako ako ostatné oscilačné píly, pracujú na princípe pohybu pílového listu tam a späť. Každá kvalitná píla by mala poskytovať možnosť regulácie počtu oscilácií v závislosti od materiálu, ktorý budete rezať. Najčastejšie pracujú píly rýchlosťou medzi 500 – 2 700 osciláciou za minútu.

Ďalším dôležitým aspektom, ktorý by ste mali zvážiť pri výbere píly, je jej prierez, čo je tiež spojené s výkonom píly. Pričom menej výkonné píly majú prierez okolo 60 mm, najsilnejšie modely môžu mať prierez aj viac ako 280 mm.

V závislosti na vašom zamýšľanom využití píly, je tiež dôležitá hodnota IP, ktorá udáva odolnosť proti preniknutiu vody a prachu.

Pri návrhu píly je dôležité aj ergonomické prevedenie rukoväte, ktorá prispieva k užívateľskému komfortu. Píly s takými rukoväťami by mali dobre sedieť v ruke a mali by poskytovať protišmykový účinok počas práce.

Pílový plátok

Chvostové píly umožňujú využitie rôznych pílových listov, ktoré vám umožňujú rezať rôzne materiály. Pílové listy sú vyrobené z rôznych materiálov, medzi ktoré patrí napríklad uhlíková oceľ HCS, rýchlorezná oceľ HSS, bimetal BiM alebo karbid HM.

HCS - listy na rezanie mäkkého dreva.

HSS - listy určené na rezanie kovov a ďalších tvrdých materiálov. BiM - tieto listy je možné tiež použiť na rezanie tvrdých materiálov. Výhodou je pružnosť listu, ktorá predlžuje jeho životnosť.

HM - pílové listy s karbidovými zubami, vhodné na rezanie stavebných a abrazívnych materiálov. Okrem materiálu, z ktorého je list vyrobený, by ste mali venovať pozornosť aj jeho dĺžke, ktorá sa obvykle pohybuje medzi 100 – 300 mm. Počet zubov na liste, meraný v TPI (počet zubov na palec), taktiež ovplyvňuje kvalitu rezu.

Tvar upínacej stopky

Môžete si vybrať medzi formátmi v tvare písmen T a U.

T - tento typ, tiež známy ako jednovalcový, je najbežnejším systémom. Poprední výrobcovia týchto listov zahŕňajú spoločnosti Festool a Bosch, ale môžu byť použité aj s inými značkami.

U - tento typ je považovaný za univerzálny, avšak dnes je často spájaný s menej kvalitnými pílami.

pila ocaska

Otázky a odpovede

Čo znamená funkcia"predkmit"?

Funkcia"predkmit" je schopnosť, ktorú nájdete pri rade elektrických a batériových píl. Keď túto funkciu aktivujete, pílový list pri rezaní tvorí eliptický pohyb, čo zrýchľuje proces rezania. Vyšší predkmit znamená rýchlejší rez, zatiaľ čo nižší predkmit zaisťuje presnejší rez. Nastavenie predkmitu by malo byť možné upraviť v 3 – 4 úrovniach.

Ako sa líši priamočiara píla od píly chvosta?

Hlavnou prednosťou píly chvosta je jej dlhší pílový list, ktorý vám umožňuje využiť pílu rôznymi spôsobmi, ktoré s priamočiarou pílou nie sú možné. Vďaka dlhšiemu listu môžete rezať robustnejšie materiály, ako sú trámy alebo dosky. Navyše, píly chvosty umožňujú využitie širšieho spektra príslušenstva, čo umožňuje rezanie rôznych materiálov, od dreva až po betónové bloky alebo sadrokartónové dosky.

Ako správne vybrať pílu chvosta?

Kľúčovým faktorom pri výbere píly je spôsob jej použitia. Ľahké píly sú ideálne na záhradnícke práce alebo na rezanie menej odolných materiálov. Robustná píla je schopná zvládnuť prácu s doskami a trámami, čo ocenia používatelia, ktorí plánujú vykonávať rozsiahlejšie konštrukčné práce, ako sú pergoly alebo strešné krovy. S vhodným príslušenstvom môžete pílou chvostom tiež skracovať skrutky, závitové tyče atď.

Autor: Simon Križiak