Najlepšia excentrická brúska: čo je to, ako sa používa a prečo by ste ju mali mať?

Excentrické brúsky ideálne pre zaoblené povrchy

Každý typ brúsky má svoje vlastné uplatnenie v rôznych pracovných segmentoch. Excentrické brúsky sú obzvlášť vhodné na brúsenie zaoblených povrchov, ale neobmedzujú sa iba na ne. Môžu byť tiež skvelým nástrojom na dokončovacie brúsenie nábytku a menších drevených plôch. Ak váhate, či si zaobstarať excentrickú brúsku a neviete, ako na to, máme pre vás ten správny článok.

Excentrické brúsky: nielen vibrácie, ale aj rotácie

Často sa traduje, že excentrické brúsky sú lepšie ako vibračné brúsky. Ale čo presne odlišuje excentrické brúsky od tých vibračných, keď obe vykonávajú brúsenie pomocou kmitania brúsnej dosky? Na rozdiel od vibračných brúsok excentrické brúsky nielen kmitajú, ale aj rotujú. Majú kruhovú brúsnu dosku namiesto obdĺžnikovej alebo štvorcovej. Rotácia je ľahko excentrická, s posunom až o 2,5-3 mm, aby sa na povrchu nevytvárali kruhové stopy. Brúsenie excentrickou brúskou je vďaka rotácii efektívnejšie, a to je často viditeľné aj pre laika. Samozrejme to neplatí vždy a vo všetkých prípadoch, pretože všetko záleží na tom, čo presne chcete brúsiť.

Optimalizácia povrchu pomocou kombinácie pohybov excentrickej brúsky

Jednou z hlavných výhod excentrickej brúsky je jej schopnosť efektívne odstraňovať materiál, čo ju odlišuje od vibračných brúsok. Avšak, ak potrebujete brúsiť rohy, pre túto prácu je najvhodnejšia vibračná brúska s delta brúsnou doskou. Excentrická brúska kombinuje dva pohyby - malú rotáciu okolo osi o približne 5 mm a vibrácie, čím zaistí hladší povrch ako klasická vibračná brúska.

Aké parametre sledovať pri excentrickej brúske?

V zásade platia podobné parametre ako pri vibračnej brúske. Na čo by ste sa teda mali zamerať?

Príkon motora, ktorý ovplyvňuje výkon brúsky. Na hobby účely obvykle postačuje príkon okolo 200 W. Hobby brúsky s obojručným uchopením majú príkon medzi 250-400 W, zatiaľ čo profesionálne brúsky dosahujú až 750 W. Brúsne papiere a ich mechanizmus uchytenia (kovové svorky, suchý zips). Odporúča sa mať brúsku so systémom pre oba typy uchytenia. Brúsne kotúče sú k dispozícii s priemermi 125 a 150 mm a so zrnitosťami od 40 do najjemnejších hodnôt 400. Možnosť pripojenia vysávača na odsávanie pilín. Pre časté používanie je lepšie mať vysávač namiesto zberného vrecka. Tlmenie vibrácií, ktoré zvyšuje pohodlie pri práci. Drahšie modely obvykle ponúkajú lepšie tlmenie vibrácií a ergonomický dizajn.

Excentrické brúsky: Rýchlosť a tvary povrchov ako ich zbrane

Jednou z hlavných výhod excentrických brúsok je ich väčšia rýchlosť, ktorá je až dvakrát vyššia ako u iných typov brúsok. Ich pohybový charakter je ideálny na brúsenie nepravidelných povrchov. Pokiaľ sa zameriame na výbavu excentrických brúsok, niektoré modely ponúkajú možnosť regulácie otáčok. Avšak, podľa odborníkov to nie je nevyhnutné. Táto regulácia je predovšetkým užitočná pri jemnej práci, keď nechcete odstrániť veľké množstvo materiálu. Výrobcovia často uvádzajú odporúčané otáčky pre rôzne druhy materiálov, a je vhodné sa nimi riadiť.

Pre ľahké práce postačuje jednoduchšia brúska

Platí, že pre domácich majstrov je základným nástrojom uhlová brúska, ktorá je vhodná najmä na brúsenie rovných plôch. Pokiaľ často pracujete s rôznymi tvarmi povrchov, mali by ste zvážiť pridanie vibračnej brúsky. Ak ste špecialista na autoklampiarske práce alebo sa zaoberáte dobrusovaním zložito tvarovaných oblín na historickom nábytku, potom je pre vás ideálnou voľbou excentrická brúska. Tieto typy brúsok sa skvele hodia na finálne dobrusovanie a detailné práce na povrchoch. Pre občasné hobby práce býva obvykle dostačujúca jednoručná excentrická brúska s príkonom okolo 200-260 W a hmotnosťou presahujúcou 1 kg. Jej manipulácia je jednoduchá a pohodlná.

Ponuku excentrických brúsok nájdete tu

Autor: Simon Křižák 28.8.2023