Brúsky na drevo

Drevo je materiál, ktorý sa vyskytuje takmer vo všetkých domácnostiach. Jeho hlavné výhody spočívajú v jeho jednoduchej dostupnosti a možnosti jednoduchého spracovania. Pre mnoho domácich remeselníkov je drevo obľúbeným materiálom na stavbu rôznych záhradných konštrukcií a doplnkov. Na brúsenie dreva možno využiť rôzne druhy brúsok, medzi najpopulárnejšie patrí pásová , vibračná a excentrická , ale existujú aj iné menej tradičné nástroje. V závislosti od požadovaného výsledku spracovania dreva si môžete vybrať ten správny nástroj.
Pokiaľ hľadáte vhodnú brúsku, zamerajte sa nielen na jej výkon, ktorý je kľúčový pre spôsob použitia, ale aj na ďalšie funkcie a príslušenstvo, ktoré ponúka.

Typy brúsok

Keď hľadáte tú správnu brúsku na drevo, uvedomte si, že je na výber hneď niekoľko modelov. Rozhodujúcim faktorom pri výbere by mal byť účel a množstvo práce, ktorú s nástrojom plánujete vykonať. Zvážte, či potrebujete univerzálnu brúsku alebo špecializovanú na určité úkony.

Vibračná brúska

Medzi najobľúbenejšie patria vibračné brúsky na drevo, ktorej princíp spočíva v rýchlom kmitavom pohybe. Táto brúska je skvelá pre stredné až jemné brúsenie. Je ideálny na odstraňovanie starých náterov a umožňuje flexibilné brúsenie v rôznych smeroch. Jej typický obdĺžnikový design je ideálny na brúsenie rohov. Rozdiely medzi brúskami môžu byť v ich výkone a veľkosti brúsiacej plochy. Silnejšie modely často ponúkajú väčšiu brúsiacu plochu. Odporúčame taktiež preveriť ceny a dostupnosť brúsnych papierov. Napriek tomu, že môžete kúpiť špeciálne papiere pre konkrétny model, pri väčšom množstve práce môže byť výhodné kúpiť papier na metráž.

vibrační bruska

Pásové brúsky

Na brúsenie väčších plôch sú ideálne pásové brúsky . Tieto brúsky sú schopné spracovať nielen drevo, ale aj plast a kov. Fungujú na základe otáčajúceho sa brúsneho pásu medzi dvoma valcami, ktoré pás napínajú. Existuje niekoľko druhov brúsnych pásov s rôznou hrubosťou, čo ovplyvňuje hĺbku brúsenia:

  • Na hrubé brúsenie : zrnitosť 80
  • Pre stredné brúsenie : zrnitosť 100
  • Pre jemné dokončovanie : zrnitosť 120

Drevo by malo byť brúsené v smere vlákien a nikdy naprieč, aby nedošlo k poškodeniu povrchu. Pásové brúsky sú nevyhnutné v profesionálnych dielňach, ale často sa vyskytujú aj v domácich dielňach. Je dobré mať možnosť pripojenia k odsávaču prachu.

pásová bruska

Excentrická brúska

Excentrická brúska kombinuje krúživý a kmitavý pohyb, čo zaisťuje, že na dreve nezanecháva viditeľné stopy. Je ideálny na dokončovacie práce. Okrem dreva môže slúžiť aj na brúsenie karosérií či kovových povrchov vďaka možnosti výmeny brúsneho papiera za leštiaci kotúč. Excentrické brúsky vynikajú pri brúsení zakrivených plôch, ale nie sú vhodné na ostré hrany. Cena a dostupnosť brúsneho papiera by mala byť taktiež zohľadnená pri ich nákupe.

excentrická bruska

Multifunkčná brúska

Multifunkčné brúsky , známe tiež ako renovátory alebo delta brúsky, sú obľúbené pre svoju univerzálnosť. Možno ich použiť na brúsenie, rezanie a mnoho ďalších úkonov vďaka možnosti výmeny nástrojových hláv. Sú perfektné pre ťažko dostupné miesta.

multifunkční bruska

Mini brúska

Mini brúsky sú kompaktné a vyrábajú sa v dvoch variantoch:

  • Priama brúska : vhodná na detailné práce na dreve aj kove.
  • Valčeková brúska : ideálna na odstraňovanie náterov a hrubšie brúsenie.

Uhlová brúska

S uhlovou brúskou , často označovanou ako flexa, môžete opracovávať drevo aj ďalšie materiály vďaka rotujúcemu brúsnemu kotúču. Uhlové brúsky sa líšia podľa priemeru kotúča:

  • Kotúče 125 mm : pre menšie práce
  • Kotúče 150 a 180 mm : univerzálne, často používané v domácnostiach
  • Kotúče 230 mm : pre ťažšie úkony, napr. rezanie betónu.

Teraz, keď poznáte rôzne druhy brúsok, môžete lepšie určiť, ktorá bude najlepšia pre vaše potreby.

úhlová bruska

Príkon

Výkonnosť motora ovplyvňuje kapacitu a účelnosť použitia každého brúsiaceho nástroja. Podľa druhu brúsky sa môžu hodnoty príkonu rôzniť.

Vibračná brúska
Charakteristickým znakom vibračných brúsok je menší príkon. Hranicou je často hodnota 250 W. Tieto brúsky sú ideálne pre štandardné domáce práce. Pokiaľ máte vyššie nároky, hľadajte silnejší model.

Excentrická brúska
U týchto brúsok hodnota príkonu značne ovplyvňuje spôsob brúsenia a zvolenú zrnitosť brúsneho materiálu. Modely s príkonom do 500 W sú skvelé pre jemné brúsenie a je možné s nimi využívať brúsne papiere so zrnitosťou 100 - 400. Naopak brúsky s príkonom nad 500 W sú určené pre hrubšie práce a vhodne sa kombinujú s brúsnym papierom so zrnitosťou nižšou.

Pásová brúska
Tento nástroj je skvelý na úpravu rôznych materiálov. Pri voľbe príkonu zohľadnite všetky účely, na ktoré ho budete využívať. Na prácu s drevom je často dostatočná brúska s príkonom 500 W. Naopak pre úpravu kovu by ste mali vyberať model s príkonom blížiacim sa 1 000 W. Profesionálne modely sú ešte silnejšie.

Multibrúska
Obvykle má základný výkon okolo 200 W. Takýto model je dostatočný pre mnoho domácich prác. Pokiaľ ale hľadáte niečo výkonnejšie, určite investujte do silnejšieho stroja.

Minibrúska
Pre bežné domáce potreby je odporúčaná hodnota výkonu okolo 150 W. Profesionálni používatelia by mali chcieť model s výkonom 300 W alebo viac. Na trhu existujú aj modely s príkonom okolo 130 W, ktoré patria k menej výkonným.

Funkcia

Každý brúsny nástroj je vybavený rôznymi doplnkovými funkciami, ktoré zvyšujú bezpečnosť a komfort pri práci. Tieto funkcie môžu ovplyvniť konečnú cenu, takže si dobre premyslite, ktoré z nich skutočne potrebujete.

Antivibračná rukoväť - pri dlhšom brúsení oceníte možnosť antivibračnej rukoväte. Táto funkcia je často k nájdeniu na profesionálnych modeloch.
Odsávanie - je veľkým plusom, pokiaľ je možné nástroj pripojiť k odsávaču alebo vysávaču v dielni.
Regulácia otáčok - možnosť meniť otáčky je pri mnohých modeloch veľmi žiaduca. Umožňuje vám optimálne nastaviť brúsku podľa spracovávaného materiálu.
Prídavný držiak - niektoré nástroje môžu byť doplnené prídavným držiakom, čo uľahčí ich ovládanie.
LED svetlo - s touto funkciou si môžete lepšie osvetliť pracovný priestor.

Pozrieť sortiment Brusiek.

Autor: SImon Križiak