Okružné píly

Všeobecne známu okružnú pílu možno nájsť aj pod pojmami kotúčová píla, mafl či cirkulárka. Hlavným prvkom okružnej píly je kotúč, ktorý umožňuje rezať materiály rôznych rozmerov. Okružnú pílu je možné využívať rôznymi spôsobmi. Tento nástroj je obľúbeným pomocníkom tesárov, ale aj každého, kto potrebuje rezať dosky, kladenie podlahy, je užitočný pri výstavbe plotu alebo pri realizácii rôznych drevených konštrukcií. Vďaka stolnej píle môžete rezať palivové drevo alebo spracovávať väčšie materiály.

Okružné píly sa ponúkajú v dvoch verziách, pričom veľkú popularitu získavajú hlavne ručné píly. Stolové píly vám umožnia spracovávať veľké kusy materiálu, ale ich nevýhodou je vyššia hmotnosť a teda ťažšia manipulácia. Kľúčovými faktormi sú výkon, veľkosť kotúča a materiál výroby.

Kategória

Okružné píly sa klasifikujú podľa použitia a veľkosti do dvoch hlavných kategórií. Veľmi obľúbené sú malé ručné píly, ale tiež si môžete zakúpiť typickú stolnú variantu, ktorá je všeobecne známa ako cirkulárka.

Ručná píla

Menšia ručná píla, tiež známa ako mafl. Pri práci s touto pílou materiál, ktorý režete, posúvate. Hlavnou výhodou je jej vyššia mobilita a dostupnosť v elektrickej alebo batériovej verzii. Ručné píly sú dostupné pre hobby aj profesionálne využitie. S ručnou okružnou pílou môžete rezať drevo aj kov.

Stolová píla

Píla je umiestnená v stole, v tejto forme je všeobecne označovaná ako cirkulárka. Materiál, ktorý režete, musíte manuálne posúvať po stole. Stolová píla môže tiež obsahovať pravítko. Stolové píly patria medzi výkonnejšie nástroje, avšak nie sú vybavené tak veľkým rezným kotúčom, ktorý je typický pre klasickú cirkulárku.

okružní pila

Pohon

Najviac zastúpené sú okružné píly, ktoré na svoju prevádzku využívajú elektrickú energiu. Na trhu sa však tiež nachádzajú píly s akumulátorovým pohonom.

Elektrické píly - elektrické píly sú obľúbené pre svoj vyšší výkon, ktorý oceníte predovšetkým pri väčších cirkulárkach. Ich nevýhodou môže byť nutnosť pripojenia do elektrickej zásuvky, vyššia cena a hmotnosť. Elektrické nástroje sú vhodnejšie pre náročnejších užívateľov a profesionálov.

Akumulátorové píly - akumulátorové nástroje získavajú čoraz väčšiu popularitu. Hlavnou výhodou je možnosť využívať pílu kdekoľvek. Menej výhodou je nižší výkon, čo je pre akumulátorové nástroje bežnejšie.

Výkon

Podľa výkonu môžeme okružné píly rozdeliť na hobby a profesionálne nástroje.

Hobby - tieto píly sú určené pre bežných užívateľov. Výkon sa pohybuje v rozmedzí 600 – 1 200 W. Hobby píly sú menej robustné, môžu obsahovať plastové časti a disponujú menším počtom funkcií.

Profesionálne - pokiaľ potrebujete spracovať veľké množstvo dreva, potrebujete výkonnejší a odolnejší stroj. Výkon sa pohybuje v rozmedzí 1 000 – 1 700 W. Tieto píly sú vyrobené z odolnejších materiálov, majú viac funkcií a väčší počet otáčok za minútu.

Otáčky

Jedným z dôležitých parametrov pri okružnej píle je tiež počet otáčok za minútu. Rýchlosť otáčok ovplyvňuje kvalitu rezu a efektivitu práce. Najmenej nákladné píly môžu mať iba 2 500 otáčok za minútu, čo neumožňuje vykonávať dokonale čistý rez. Na druhú stranu, najvýkonnejšie píly môžu dosahovať viac ako 6 000 otáčok za minútu av tomto prípade bude rez oveľa čistejší.

okružní pila

Rezný disk

Srdcom každej píly je jej rezný disk. Rozmery okružných píl sú rôzne, a tak sa líšia aj veľkosť disku.

Disk je možné hodnotiť podľa jeho priemeru a hĺbky rezu .

Priemer disku - veľkosť disku určuje efektivitu píly. Na trhu nájdete pílu s diskom s priemerom 160 - 190 mm. Disk s priemerom 160 mm umožňuje rezať drevo o šírke približne 5 cm, zatiaľ čo disk s priemerom 190 mm umožňuje rezať drevo hrubé až 6,5 cm.

Hĺbka rezu - tento parameter určuje veľkosť materiálu, ktorý môžete pomocou píly spracovať. Hĺbka rezu sa pohybuje v rozmedzí 45 – 75 mm.

Výrobný materiál

Materiál, z ktorého je píla vyrobená, má vplyv na jej odolnosť a životnosť. Lacné píly obvykle obsahujú menej kvalitnú plastovú konštrukciu a prevodovku. Plastová konštrukcia však robí pílu ľahšou, s hmotnosťou okolo 4 kg.

Vysoko kvalitné píly disponujú kovovou konštrukciou, ktorá umožňuje ich použitie aj pre náročnejšie úlohy. Nevýhodou je zvýšená hmotnosť píly, ktorá môže dosiahnuť 6 kg alebo viac. Tieto píly sú navyše vybavené odolnou kovovou prevodovkou. Táto súčasť zohráva kľúčovú úlohu v životnosti píly, ale tiež prispieva k vyššej obstarávacej cene. Prednosťou kovovej prevodovky je tiež lepšia absorpcia vibrácií, čo oceníte pri dlhodobom použití.

Funkčnosť

Okružné píly ponúkajú mnoho užitočných funkcií, ktoré zlepšujú komfort pri práci.

Regulácia otáčok - umožňuje vám prispôsobiť rýchlosť rezu podľa materiálu, ktorý režete.

Ochrana proti prehriatiu - bezpečnostný prvok, ktorý zabráni prehriatiu píly počas prevádzky.

Zaistenie - ďalšia bezpečnostná funkcia, ktorá zaisťuje bezpečnú výmenu rezného disku.

Odsávanie prachu – mnoho píl umožňuje pripojenie k odsávacej hadici, čo je praktické najmä pri práci v uzavretom priestore.

Plynulý štart - užitočná funkcia, ktorá zabraňuje poskakovaniu píly pri spustení.

Brzda disku - zaistí rýchlejšie zastavenie disku po vypnutí píly.

okružní pila

Otázky a odpovede

Prečo sa okružná píla hovorí mafl?

Názov"mafl" pre okružné píly pochádza od nemeckého výrobcu Mafell, ktorý vyrábal prvé okružné píly. Tento termín obvykle používajú profesionáli a všeobecne sa tým myslí menšia píla používaná stolári na rezanie dosiek alebo dosiek. Táto píla môže byť tiež umiestnená do stola bez nutnosti upravovať hriadeľ alebo remeň.

Aké príslušenstvo je súčasťou okružnej píly?

K ručnej píle môže byť dodaná vodiaca lišta pre presné a precízne rezy. U stolových píl zase zaisťujú pravítka presnosť rezu. K niektorým menším ručným pílam je možné prikúpiť pracovný stôl, čo umožňuje použiť pílu ako malú cirkulárku.

Ako by mala vyzerať základová doska?

Základová doska okružných píl je obvykle vyrobená z menej kvalitného plechu, odolnejšieho hliníka alebo vysoko odolných zliatin. Nevysoko kvalitný ohýbaný plech môže obmedziť tlak, ktorý na pílu pri práci vyviniete. Pokiaľ budete pílu používať častejšie, mali by ste preferovať aspoň hliníkovú dosku. Kvalitná okružná píla by mala umožniť nakloniť základovú dosku a rezať tak pod uhlom až do 45 °.

Autor: SImon Križiak