Na čo slúži uhlová a stolová brúska?

Uhlová brúska - univerzálny nástroj na brúsenie a rezanie materiálov

Uhlová brúska je veľmi účinný nástroj na rezanie kovov a brúsenie rôznych materiálov. Domáci majstri ju však často prehliadajú, hoci ponúka mnoho spôsobov využitia a patrí medzi najvšestrannejšie stroje. Na druhej strane, stolová kotúčová brúska sa špecializuje predovšetkým na brúsenie, ale vo vašej dielni si nájde nezastupiteľné miesto.

Uhlová brúska, známa aj ako flexa, karbobrúska, karboflex alebo brúska na otrepy, je oficiálny názov tohto nástroja. Os rotačného nástroja (kotúča, kefy, valca) je kolmá na os elektromotora a sila sa prenáša pomocou uhlového prevodu.

Otáčky brúsky sú rozhodujúce

Uhlové brúsky sa často klasifikujú podľa veľkosti kotúča, ktorý je do nich upnutý. Táto veľkosť ovplyvňuje počet otáčok. Väčšina kotúčov je konštruovaná na maximálnu obvodovú rýchlosť 80 m/s. Napríklad pre kotúč s priemerom 125 mm to predstavuje 12 223 otáčok za minútu, zatiaľ čo kotúč s priemerom 230 mm dosahuje rovnakú rýchlosť 6 643 otáčok za minútu.

Vo všeobecnosti sú otáčky stroja pre rôzne priemery kolies vždy nižšie ako medzné otáčky, napríklad 12 000 alebo 6600 ot/min.

Niektoré modely menších uhlových brúsok umožňujú nastavenie otáčok v určitom rozsahu, napríklad od 3000 do 12 000 otáčok za minútu na rezanie a hrubovanie alebo v nižšom rozsahu 2000 - 4000 otáčok za minútu na brúsenie a leštenie.

Okrem najbežnejších priemerov 125 a 230 mm existujú aj kotúče s priemerom 115, 150 a 180 mm, ktoré sa používajú v závislosti od konkrétnych potrieb a aplikácií.

Rôzne veľkosti brúsnych kotúčov pre rôzne potreby

Výber toho správneho uhlové brúsky je kľúčovým rozhodnutím pre každého domáceho majstra. Existujú rôzne veľkosti brúsok, ktoré sa hodia na konkrétne úlohy. Pritom je dôležité vybrať typ s vhodným nastavením rýchlosti. Príkon uhlových brúsok sa pohybuje od 500 do 1900 wattov.

Platí, že výkonnejšie brúsky zvládnu vyššie zaťaženie bez prehriatia. Na bežnú prácu je optimálnou voľbou brúska s príkonom 800 - 1000 W, ktorá ponúka vyvážený výkon.

Náročnejší používatelia, ktorí pracujú v domácnostiach, by mali siahnuť po väčšej uhlovej brúske s 230 mm kotúčom. Táto veľká brúska poskytuje výhodu pri rezaní stavebných materiálov.

Veľká uhlová brúska, známa aj ako \"flexa\", má vyšší výkon (1800-2600 W) a nemá reguláciu otáčok.

Brúsky s priemerom kotúča 150 mm sú odvodené od menších uhlových brúsok a poskytujú väčší rez pri zachovaní nízkej hmotnosti.

Naopak, brúsky s kotúčom 180 mm vychádzajú z veľkých uhlových brúsok a ponúkajú nižší rez ako kompromis pre prijateľnú hmotnosť. Tieto brúsky sa používajú najmä v rôznych remeselných a priemyselných odvetviach. Mať doma rôzne veľkosti je zbytočný luxus.

Dôležité príslušenstvo pri práci s brúskami

Samotná uhlová brúska je bez vhodného príslušenstva nedostatočná. Medzi najbežnejšie príslušenstvo patria kotúče na rezanie materiálov a tzv. hrubovanie. Zámerne používame termín \"hrubovanie\" namiesto \"rezanie\", pretože uhlová brúska odstraňuje materiál (zvyčajne kovové alebo minerálne materiály) brúsením, pričom sa opotrebúva samotný nástroj.

Rezné kotúče môžu byť vytvarované z brúsneho materiálu alebo z kovu s vrstvou brúsneho materiálu (laicky známe ako diamantové kotúče). Čím tenší je "rezný" kotúč, tým menší odpor kladie pri práci a tým užší je rez v materiáli.

Výkonné brúsne kotúče na hrubovanie

Na hrubé brúsenie a účinný úber materiálu sa používajú hrubé kotúče vyrobené lisovaním brúsneho materiálu. Tieto kotúče sú k dispozícii vo všetkých priemeroch a sú vhodné na hrubovacie práce.

Brúsenie sa môže vykonávať aj pomocou lamelových alebo vláknových kotúčov. Tieto kotúče majú brúsne zrná vložené do pružného živicového spojiva, čo im umožňuje lepšie kopírovať krivky povrchu materiálu. Sú podobné brúsnemu papieru a plátnu s rôznou zrnitosťou (16 až 150), ktoré sa používajú na hrubé až jemné brúsenie. Tieto kotúče sa vyrábajú až do priemeru 180 mm.

Okrem rezných a hrubovacích kotúčov na kovy a minerálne materiály a univerzálnych brúsnych kotúčov je k dispozícii aj široký sortiment špeciálneho príslušenstva. Patria sem kefové kotúče, zubové frézy, hobľovacie kotúče, rašpľové kotúče, brúsne a leštiace rúna vo forme kotúčov s upínaním na suchý zips na unášaciu dosku alebo valčeky s upínaním pomocou špeciálneho unášača.

Unikátnymi strojmi s uhlovým prevodom sú kotúčové píly vybavené protibežnými ozubenými kotúčmi. Tieto píly sú určené na rezanie dreva, plastov a kovov.

Kotúče s plátkami zo spekaného karbidu materiál nerozbrusujú, ale doslova odhryzávajú, čo spôsobuje menšie trenie a znižuje zahrievanie obrobku a nástroja. Okrem toho pri rezaní železných kovov nevznikajú žiadne iskry.

Práca s protibežnými pílovými kotúčmi je rýchlejšia ako práca s odihlovacími kotúčmi.

Bezpečnosť pri práci s brúskami

Uhlové brúsky majú vysoké otáčky, presnejšie nástroje majú vysoké obvodové otáčky. Okrem rýchleho postupu práce to znamená aj vyššie riziko úrazu.

Rýchlo rotujúci nástroj môže zachytiť voľný kus odevu a veľmi rýchlo spôsobiť zranenie, ak sa dostane do kontaktu s ktoroukoľvek časťou tela.

Keď sa obrobok alebo aj nástroj odbrúsi, odletujú malé kúsky materiálu a v prípade železných kovov vznikajú aj iskry. Preto je nevyhnutné používať ochranu očí (ochrannéokuliare, tvárový štít).

Vysokorýchlostné obrábanie spôsobuje aj veľký hluk, preto si chráňte sluch slúchadlami alebo špunty do uší. Ak je pre nástroj predpísané používanie ochranného krytu, namontujte ho na uhlovú brúsku. Znižuje riziko poranenia a usmerňuje tok častíc a iskier.

Uhlová brúska by sa mala držať pevne oboma rukami, pretože pri práci môže dôjsť k spätnému rázu a strate kontroly nad strojom. Pri správnej obsluhe by sa účinky spätného rázu mali dať zvládnuť a pomôcť môže aj mechanická alebo elektronická spojka, ktorá je zvyčajne súčasťou drahších modelov uhlových brúsok.

Užitočnou funkciou je aj obmedzenie rozbehového prúdu, ktoré umožňuje postupné roztočenie nástroja. Táto funkcia slúži ako ochrana pred nárazovým štartovacím prúdom elektromotora a eliminuje riziko prepálenia poistiek. Postupný rozbeh prispieva aj k pohodlnejšej obsluhe brúsky.

Pokiaľ ide o brúsky s blokovaním nepretržitého chodu, je žiaduca funkcia, ktorá automaticky vypne brúsku v prípade výpadku prúdu alebo po vytiahnutí napájacieho kábla zo zásuvky, aj keď spínač zostane zapnutý. Aby ste mohli pokračovať v práci, je potrebné mlynček najprv vypnúť a potom ho opäť zapnúť.

Stolové brúsky

Stolové kotúčové brúsky sú primárne určené na brúsenie, ale existujú rôzne modely s rôznym príslušenstvom vrátane kotúčov na leštenie a iné úlohy.

Základné modely majú dva kotúče umiestnené na oboch koncoch rotujúceho elektromotora. Jeden kotúč je hrubší a používa sa na rýchle brúsenie, zatiaľ čo druhý kotúč je jemnejší a vhodný na dokončovanie. Kotúče sa líšia nielen veľkosťou (vonkajší priemer a šírka), ale aj priemerom upínacieho otvoru a zrnitosťou.

Existujú aj modely so zabudovanou prevodovkou, ktorá umožňuje, aby jeden z kotúčov pracoval pri nižších otáčkach. Tento typ brúsky je vhodný najmä na brúsenie nástrojov, pri ktorom sa vyžaduje pomalší proces, aby nedošlo k prehriatiu kotúča a zmäknutiu tvrdosti. Pomalobežný kotúč je často ponorený vo vode, čo zabezpečuje lepšie chladenie a jemnejšie brúsenie.

Tieto stolové kotúčové brúsky sú zvyčajne vybavené vodiacim systémom na presné brúsenie nástrojov pod požadovaným uhlom.

Autor: Simon Křižák