Ručné píly

Píla je nástroj, ktorý sa nachádza v rôznych verziách a je súčasťou takmer každej domácnosti. Nájdeme ju ako v stolárskych dielňach, tak na záhrade.

Pri výbere píly je rozhodujúci účel jej použitia. Tí, ktorí potrebujú pílu pravidelne, uprednostnia elektrické modely pre ich pohodlie a rýchlosť. Na sporadické použitie budú postačovať ručné píly, prípadne je možné zvoliť kompromis a zaobstarať malú akumulátorovú pílu.

Ručné píly pritom stále predstavujú atraktívnu voľbu pre mnohých užívateľov, vďaka ich menšej veľkosti, nižšej obstarávacej cene, jednoduchej údržbe, spoľahlivosti, bezplatnej prevádzke a jednoduchej manipulácii.

Existuje mnoho druhov ručných píl, ktoré je možné rozdeliť do dvoch hlavných skupín podľa určenia. Jednou skupinou sú ručné píly vhodné pre záhradníkov, druhou skupinou sú ručné píly na prácu s drevom. Každá kategória ponúka široký výber produktov s rôznym použitím.

Kategória

Ako už bolo uvedené, ručné píly môžeme klasifikovať do dvoch hlavných skupín. Záhradné píly sú nevyhnutné na údržbu záhrady, stromov a kríkov. Na druhú stranu, stolárske píly sú vhodné pre domácich majstrov a tých, ktorí sú dostatočne šikovní, aby z dreva vytvorili niečo praktické.

ruční pila

Záhradné píly

Ručné záhradné píly sú ideálne na rezanie a prerezávanie vetiev. Záhradné píly môžu byť tradičné manuálne alebo moderné elektrické.

Oblúková píla - Toto je najrozšírenejší typ píly, ktorá bola pôvodne používaná na výrub stromov a rezanie polien. Tieto píly boli veľké a vyžadovali dve osoby na obsluhu.

Záhradné oblúkové píly sú výrazne menšie a sú určené pre jednu osobu. Tieto píly môžete použiť na rezanie dreva a sú prakticky univerzálne vďaka možnosti výmeny pílových listov. S vhodným listom môžete dokonca rezať aj kov.

Bruchatka - to je veľká píla, známa aj ako dvojmužná. Jedná sa o autentickú drevorubackú pílu, ktorú možno využiť na rezanie trámov, veľkých kusov dreva, ale aj na výrub stromov.

Pílový list je vyrobený z pružného plechu a pri práci sa píla na oboch koncoch tiahne za krátke drevené držadlo. Moderné verzie majú napínací rám. Pokiaľ vás pilovanie unaví, môžete pílu použiť ako hudobný nástroj. Na pílu je možné hrať sláčikom podobne ako na husle.

Chvost - je univerzálna píla, ktorú nájdete ako v dielni, tak na záhrade. Chvost možno zakúpiť ako ručnú pílu, ale je tiež veľmi obľúbená v akumulátorovej alebo elektrickej verzii. Ručné píly sú jednoduché, lacné a aj väčšie deti môžu s nimi pracovať. Elektrické píly sú určené pre dospelých, sú to sofistikované nástroje s množstvom doplnkových funkcií.

Prerezávacia pílka - je to najmenšia záhradná píla, ktorá svojim vzhľadom pripomína zahnutý nôž. Sú určené na prerezávanie vetiev stromov i kríkov. Dokážu zvládnuť rezanie vetiev s priemerom až 120 mm. Kvalitné zuby píly sú ideálne na rezanie surového dreva. Prerezávacie píly sú k dispozícii v rôznych veľkostiach, je praktická možnosť ich zloženia. Rovné píly sú často dodávané s ochranným puzdrom.

Akumulátorové píly - na záhrade je možné tiež používať moderné malé akumulátorové píly. Tieto píly je možné využiť na rýchle rezanie dreva alebo vetiev do priemeru približne 80 mm. Pílka môže byť doplnená ďalším príslušenstvom, ktoré vám umožní využívať ju aj v dielni. Môžete tiež využiť niekoľko praktických funkcií.

Stolárske píly

Táto skupina zahŕňa rôzne druhy ručných píl , ktoré sú ideálne pre domácich majstrov. Niektoré z týchto píl môžu byť univerzálne, takže ich môžete používať aj na záhrade.

Píla s rámom - vzhľadovo sa nelíši výrazne od oblúkovej píly. Môže sa povedať, že je to takmer totožný nástroj, pretože taktiež umožňuje výmenu pílových listov. Takto môžete rezať ako drevo, tak kov. Kvalitné píly majú kalené zuby na rezanie surového alebo suchého dreva.

Píla čapovka - je to píla určená pre stolárov, umožňujúca rezanie pod rôznymi uhlami a naprieč vláknami dreva. Čapovka môže mať sklopnú rukoväť. Špeciálny typ čepovky pre dyhy je vhodný na rezanie stredne silných a tenkých materiálov, ako sú lamináty, preglejky alebo plasty.

Dýhorezka - je to malá pílka, ktorá sa hodí na rezanie dyh a je tiež užitočná pri práci s intarziami. Dyhorezky môžu mať otočný pílový list, s obojstranne nabrúsenými zubami na jednej strane a jednostranne na druhej.

Píla dierovka - známa tiež ako"zlodejka", je to veľmi úzka píla určená na rezanie otvorov do rovných aj zakrivených profilov. Vďaka kaleným zubom umožňuje rezanie dreva aj plastu. Rozdiely medzi jednotlivými pílami spočívajú predovšetkým vo veľkosti zubov – menšie zuby sú vhodné na rezanie tenkého dreva, zatiaľ čo väčšie zuby zvládnu rezanie silnejšieho dreva.

Lupenková píla - je táto pílka rozpoznateľná vďaka svojmu typickému tvaru rámu, ktorý je zakrivený do tvaru písmena U. Pílový list je upevnený medzi oboma koncami a rezanie umožňuje malá rukoväť. Táto píla je vhodná na rezanie dreva, kovu i plastu.

japonská pila

Japonské píly

Toto je špeciálny druh píl, ktorý sa na našom trhu začal objavovať pomerne nedávno. Dnes už nie je problém zakúpiť japonskú pílu, sú k dispozícii v hobby marketoch aj na online obchodných platformách v rôznych variantoch. Tí, ktorí už pracovali s japonskou pílou, ju vysoko hodnotia. Aby sme mohli oceniť prednosti týchto píl, je dôležité vybrať si správneho výrobcu, pretože na trhu sa objavujú aj pílky zlej kvality.

Japonské píly majú špecifickú geometriu zubov , kedy sú zuby orientované dozadu. Vďaka tomu, že s pílou režete smerom k sebe, nedochádza k napínaniu a vlneniu, čo má vplyv aj na hrúbku pílového listu. Najkvalitnejšie japonské píly majú hrúbku listu až iba 0,3 mm.

Druh materiálu na rezanie

V závislosti na vašich potrebách je možné píly použiť na rezanie dreva, kovu a mnohých ďalších druhov materiálov. Môžete si zakúpiť univerzálnu pílu, ktorá je obvykle vybavená kvalitne kalenými zubami. Existujú aj píly s možnosťou výmeny pílových kotúčov, ktoré sa hodia na prácu s rôznymi materiálmi.

Drevo - pokiaľ potrebujete rezať palivové drevo, odporúča sa vyberať píly s nepravidelnými alebo trojuholníkovými zubami, ktoré majú medzi sebou väčšie rozostupy na odstraňovanie pilín, ktoré sa tvoria pri rezaní. Pílový list by mal byť dostatočne tuhý.
Tehly - môžete rezať aj tehly pomocou ručnej píly. Na tento účel sú určené špeciálne píly, ktoré sú špeciálne navrhnuté na rezanie tehál, obvykle sa jedná o pílu typu"chvost".
Drevotrieska - drevotrieska je náročnejší materiál, ktorý môžete rezať napríklad pomocou čepovky s vysokým počtom malých zubov. Tieto píly s kalenými zubami sú schopné rezať aj dyhu, preglejku alebo sadrokartón.

Zuby

Počet zubov na ručných pílach sa líši. Počet zubov píl náhodne neurčuje, ale určuje, aký materiál budete môcť s pílou rezať. Informácie o počte zubov sa udáva v TPI - zuby na palec.

Chvost - tieto píly majú 7 - 12 TPI
Čapovka - počet zubov je 12 - 15 TPI
Oblúková píla - počet zubov 18 - 36 TPI, platí pravidlo, že čím je píla dlhšia, tým sú zuby jemnejšie.
Píly na rezanie kovu - počet zubov 18 - 24 TPI
Záhradné píly - počet zubov 6 - 8 TPI
Píly na tehly - počet zubov 17 - 34 TPI

Označenie

V detailných informáciách o výrobku môžete naraziť na rôzne označenia ozubenia:

XT - toto označenie sa vzťahuje na univerzálne ozubenie, kde každý tretí zub je rozvedený a kratší, zatiaľ čo ostatné zuby sú nerozvedené a rovné. Tieto píly môžu rezať priečne až o 20% rýchlejšie ako štandardné píly. Dĺžkové rezanie môže byť rýchlejšie až o 50%.
GT - táto zubatosť je známa svojim vysokým výkonom. Zuby sú trojboké a je možné ich použiť na všetky typy dreva. Rýchlosť rezu je až o 20% vyššia.
UT - toto označenie predstavuje univerzálne ozubenie, ktoré je odolné a pevné proti opotrebovaniu. Toto ozubenie je vhodné na rôzne typy dreva.

Brúsenie

Píly nižšej kvality sa s časom otupia a treba ich opäť nabrúsiť. Môžete si toto nabrúsenie zveriť profesionálovi, ale pokiaľ sa na to cítite, je možné pílu nabrúsiť aj vo vlastnej réžii. Napriek tomu sa odporúča brúsiť píly s trojuholníkovým ozubením doma iba ak máte možnosť pílu pevne zafixovať do zveráka.

pila na kov

Otázky a odpovede

Ako sa odlišuje japonská píla od tradičnej píly?

Bežná európska píla väčšinou má zuby orientované smerom dopredu. Naopak, japonské píly majú zuby obrátené smerom dozadu. Štruktúra zubov je teda úplne rozdielna, čo sa odráža na sile, ktorú treba pri rezaní pílou vynaložiť.

Pri použití európskej píly sa často stretnete s vlnením a rez nebýva úplne presný. Japonská píla umožňuje rezať smerom k sebe, čím eliminujete nepotrebné namáhanie.

Akú japonskú pílu zakúpiť?

Pokiaľ nie ste s týmto nástrojom oboznámení a chcete ho vyskúšať, odporúča sa začať s pílou nazvanou Ryoba. Táto píla je všeúčelná, s dvojitým ozubením - jednu stranu využijete na priečne rezanie a druhú na rezanie pozdĺžne. Píla Ryoba je k dispozícii v niekoľkých rozmeroch, s tými najväčšími dokážete rezať veľké stromy alebo trámy.

Čo by ručné píle nemalo uniknúť?

Práca s ručnou pílou je náročnejšia ako s pílou elektrickou. Mali by ste teda myslieť aj na vlastný komfort. Pokiaľ plánujete pílu používať často, uprednostnite variant s ergonomickým držadlom. Výhodnejšia je voľba píl, ktoré umožňujú výmenu pílových listov. Niektoré píly je možné tiež zložiť, čo uľahčuje ich skladovanie.

Autor: Simon Križiak