Ako vybrať pilníky?

Pilník je nevyhnutným nástrojom pre zámočníkov, stolárov, strojárov a modelárov, či už pracujú s drevom alebo kovom. Tento ručný nástroj umožňuje precízne začisťovanie a tvarovanie povrchu materiálu a je nenahraditeľným spojencom vo vašej dielni. V tomto článku sa budeme podrobnejšie zaoberať tým, ako vybrať ten správny pilník pre vaše potreby.

pilniky

Typy pilníkov

Pilníky prichádzajú v rôznych tvaroch a hrubostiach, čo znamená, že môžete vybrať ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim konkrétnym potrebám. Základné rozdelenie pilníkov zahŕňa dielenské, rašple, precízne, pílové, ihlové, rytecké a podkovárske pilníky.

Dielenské pilníky
Dielenské pilníky sú univerzálne a vhodné pre bežné domáce práce aj pre zámočnícke dielne. Sú charakteristické krížovým sekom a môžete si vybrať medzi niekoľkými tvarmi:

 • Plochý pilník : Ideálny na začisťovanie rovných povrchov.

 • Štvorcový pilník : Určený na pilovanie pravouhlých otvorov, drážok a vnútorných rohov, ale aj na drobné úpravy rezných nástrojov.

 • Trojuholníkový pilník: Umožňuje odstraňovanie ostrín, pilovanie vnútorných rohov a uhlov.

 • Polkruhový pilník: Tiež známy ako úsečový, je vhodný na pilovanie plochých a konkávnych povrchov, veľkých otvorov a odstraňovanie ostrín.

 • Kruhový pilník : Využijete ho na pilovanie otvorov, veľkých zaoblení a konkávnych povrchov.

Rašple
Rašple sú špeciálne pilníky určené na pilovanie dreva a iných mäkkých materiálov, vrátane plastov. Tieto pilníky sa od klasických pilníkov príliš nelíšia dĺžkou ani tvarom, ale môžete si vybrať z rôznych tvarov. Hrubosť rašpľou je určená počtom zubov na cm².

rasple

Precízne pilníky
Tieto pilníky sú podobné dielenským pilníkom a majú aj krížový sek. Často sa zužujú do špičky, čo umožňuje precíznu prácu a úpravy.

Pílové pilníky
Pílové pilníky sú špeciálne navrhnuté na ostrenie kotúčových píl a pílových listov, ale môžu byť použité aj na ostrenie ďalšieho náradia. Kotúčové píly je možné brúsiť pomocou trojuholníkového alebo mečového profilu, zatiaľ čo na ostrenie reťazovej píly potrebujete okrúhly pilník vhodného priemeru so špirálovým sekom.

pilniky

Ihlové pilníky
Ihlové pilníky sú malé a precízne, používané profesiami ako hodinári, rytci, zlatníci a zámočníci. Tieto pilníky majú krížový sek a sú dostupné v menších veľkostiach od 140 do 200 mm.

jehlove pilniky

Rytecké pilníky
Rytecké pilníky majú seky na oboch koncoch, pričom v strede sa seky nenachádzajú. Tieto pilníky sú určené skôr profesionálom a využívajú sa na ťažko prístupných miestach.

Podkovárske rašple
Podkovárske rašple sú určené iba koňákom, ktorí ich používajú na čistenie a úpravu koňských kopýt. Tieto rašple majú dve rôzne strany s odlišným tvarom a hrubosťou, čo umožňuje presné spracovanie.

Hrubosť
Pri výbere pilníka je jedným z kľúčových faktorov, ktoré by ste mali zvážiť, hrubosť pilníka. Hrubosť je určená počtom sekov, čo sú zuby na pilníku, a má zásadný vplyv na jemnosť a výkon pilovania. Pilník s väčším množstvom sekov má jemnejší povrch a odstráni menej materiálu.

Pri dielenských pilníkoch sa hrubosť udáva počtom zubov na 1 cm , zatiaľ čo diagonálne a frézovacie pilníky používajú počet zubov na palec. U rašplí je hrubosť vyjadrená počtom zubov na cm².

Dielenské pilníky ponúkajú niekoľko rôznych hrubostí:

 • SEK 00 - hrubovacie pilníky, vhodné pre hrubšie začisťovacie práce

 • SEK 0 - uberacie pilníky, určené na hrubú prácu

 • SEK 1 - hrubé pilníky, vhodné na prípravné pilovanie

 • SEK 2 - stredne hrubé pilníky, ideálny pre čistenie na čisto

 • SEK 3 - jemné pilníky, určené na pilovanie na čisto

 • SEK 4 - veľmi jemné pilníky, ktoré sa využívajú pri lícovacích prácach

pilniky

Seky
Na pilníku môžu byť klasifikované do troch základných typov:

 • Jednoduchý sek - používa sa na univerzálne brúsenie, môžete s ním pilovať tvrdé materiály a brúsiť reťaze píl.

 • Krížový sek - ideálny na brúsenie mäkkých materiálov.

 • Multifile sek - tento pilník má dva typy sekov na rôznych stranách. Jedna strana je vhodná na hrubé pilovanie, zatiaľ čo druhá strana slúži na dokončovacie práce. Tento typ pilníka je využiteľný pre tvrdé aj mäkké materiály.

Rukoväť a držanie pilníka
Pri výbere pilníka nezabudnite na tvar a dĺžku rukoväte. Rukoväť by mala poskytovať pohodlné a bezpečné držanie. Niektoré pilníky majú ergonomické rukoväte s protišmykovou úpravou, čo zaisťuje pevný úchop aj so špinavými rukami.

Existujú tri hlavné typy rukovätí:

 • Okrúhla rukoväť - umožňuje ľahký otáčavý pohyb pilníkom.

 • Plochá rukoväť - je vhodná pre stabilný a pevný úchop.

 • Dvojplastová rukoväť - kombinuje mäkký a tvrdý materiál, čo je časté pri drahších pilníkoch a zaisťuje výborný úchop.

Techniky pilovania
Samotné pilovanie je možné rozdeliť do niekoľkých techník:

 • Priečne pilovanie - vykonáva sa kolmo alebo šikmo k materiálu.

 • Pozdĺžne pilovanie - využíva sa na vyhladzovanie rovných plôch, a je vykonávané rovnobežne s dlhšou stranou materiálu.

 • Krížové pilovanie - pilovanie na šikmo na obe strany.

 • Obťahovanie - zlepšuje kvalitu pilovanej plochy. Pilník je držaný na oboch koncoch a pohybuje sa v smere dlhšej strany materiálu.

pilniky

Správny výber pilníka a správna technika pilovania sú kľúčovými faktormi pre dosiahnutie optimálneho výsledku v dielni . Ak sa pustíte do práce s pilníkom , je dôležité pamätať na niekoľko kľúčových aspektov. Pilník je síce na prvý pohľad jednoduchý nástroj , ale nesprávne použitie môže negatívne ovplyvniť jeho životnosť. Aby sme vám pomohli dosiahnuť čo najlepšie výsledky a zachovali pilníku jeho kvalitu , dodržujte nasledujúce rady:

 • Správne použitie: Používajte pilník iba pre materiály, pre ktoré je určený. Každý typ pilníka je navrhnutý na špecifický účel, a použitie nepríslušného pilníka môže spôsobiť nepresnosti alebo poškodenie nástroja.

 • Údržba : Udržujte pilník v dobrom stave tým, že ho ukladáte na vhodné miesto a pravidelne ho čistíte od zvyškov materiálu. To pomôže predĺžiť jeho životnosť a udržať optimálny výkon.

 • Bezpečnosť: Pri pilovaní sa môžu uvoľňovať drevené, kovové alebo plastové špony, ktoré by mohli spôsobiť zranenie, najmä v oblasti očí. Je preto dôležité nosiť ochranné okuliare, aby ste si zaistili bezpečnosť vášho zraku. Pri pilovaní kovov sa odporúča aj použitie rukavíc, aby boli chránené vaše ruky pred ostrými kovovými šponami.

Nepokúšajte sa sami riešiť akékoľvek problémy s pilovaním. Pokiaľ budete potrebovať ďalšie rady, alebo pokiaľ sa vám objavia otázky ohľadom výberu správneho pilníka, neváhajte sa na nás obrátiť. Sme tu, aby sme vám poskytli odbornú podporu a pomohli vám dosiahnuť najlepšie výsledky vo vašich projektoch. Vaša bezpečnosť a spokojnosť sú pre nás prioritou.

Sortiment Pilníkov nájdete tu.

Dátum: 11. 10. 2023
Autor: Simon Križiak