Vernostný program Pre firmy Kontakty

Ako vybrať Aku vŕtačku

Aku vŕtačka je neoceniteľným spoločníkom aj pre menej skúsených domácich majstrov. Tento všestranný nástroj by nemal chýbať v žiadnej dielni a je tiež skvelým pomocníkom pri drobných opravách v domácnosti , vďaka možnosti použitia ako skrutkovač. Kľúčovým prvkom aku vŕtačky je kvalitné skľučovadlo s tromi čeľusťami, ktoré umožňuje pripevnenie rôznych stopkových nástrojov.

Najčastejšie sa jedná práve o vrtáky s guľatou stopkou, ale skľučovadlo je tiež schopné prijať skrutkovacie bity či iné držiaky. Správne skľučovadlo by malo byť jednoducho stiahnuteľné ručne, avšak u pokročilejších aku vŕtačiek je uzavretie čeľustí úplne automatické.
Ovládanie vŕtačky je jednoduché, a to vďaka jednoduchému spínaču a bežnému prepínaču pre zmenu smeru otáčania. Vďaka tejto funkcii je možné využiť vŕtačku nielen na vŕtanie, ale aj na uťahovanie a povoľovanie skrutiek. Pri výbere aku vŕtačky je vhodné brať do úvahy parametre, ako je krútiaci moment, typ akumulátora a ďalšie požadované vlastnosti, aby sa nástroj ideálne prispôsobil vašim potrebám.

aku vrtačka

Typ akumulátora

Pri výbere aku vŕtačky je dôležité brať do úvahy typ akumulátora. Batéria je kľúčovým prvkom tohto zariadenia, pretože ovplyvňuje výkon a dobu, počas ktorej môžete vŕtačku používať . Kvalitnú vŕtačku poznáte aj podľa kvality jej batérií.

Na trhu sa stretnete s nasledujúcimi typmi:
Ni-Cd - nikel-kadmiový akumulátor sa objavuje skôr vzácnejšie. Ide o najstarší typ, ktorý má nižšiu kapacitu. Medzi výhody patrí nižšia obstarávacia cena a odolnosť voči vybitiu.
Ni-Mh - nikel-methalhydridový akumulátor má relatívne vysokú kapacitu, dlhšiu životnosť a rýchlejšiu dobu nabíjania. Avšak ani tento typ nemá príliš veľkú kapacitu.
Li-ion - lítium-iónový akumulátor je považovaný odborníkmi za najlepšiu voľbu.
Li-ion akumulátory ponúkajú vyššiu výdrž, nižšiu hmotnosť a jednoduchšiu údržbu. Nevýhodou je vyššia cena, aj napriek tomu je však tento typ najbežnejší.

Rýchlosť aku vŕtačiek

Rýchlosť pri vŕtaní je dôležitá najmä pri rozjazde. Štandardne začínate na nižších otáčkach a potom, čo sa vrták zahryzne do materiálu, môžete zvýšiť otáčky. Možnosť ovládania rýchlosti vŕtačky oceníte aj pri skrutkovaní.
Kvalitné vŕtačky sú vybavené prevodovkou, ktorá vám obvykle poskytuje dve rýchlosti. Niekedy môžete naraziť aj na profesionálne vŕtačky s tromi rýchlosťami. Rýchlosti je možné veľmi ľahko meniť pomocou prepínača.

Rýchlosť 1 - je charakterizovaná nižšími otáčkami a vysokou pracovnou silou. Túto rýchlosť využijete pri skrutkovaní alebo vŕtaní do tvrdých materiálov, ako je murivo alebo železo.
Rýchlosť 2 - predstavuje vyššiu rýchlosť a nižšiu pracovnú silu, ktorá vám umožní vŕtať do mäkších materiálov, napríklad do dreva.

Rýchlosti otáčok

Otáčky sú úzko spojené s výkonom vŕtačky a udávajú sa v otáčkach za minútu. Lacnejšie vŕtačky obvykle pracujú s otáčkami okolo 500 ot/min , zatiaľ čo profesionálne stroje môžu dosahovať až 2 000 ot/min . Každý materiál vyžaduje špecifické otáčky. Pokiaľ budete potrebovať vŕtať do kovu, ideálnou rýchlosťou vŕtačky by malo byť okolo 1 000 ot/min.
Pri vŕtaní do muriva alebo dlaždíc by naopak otáčky mali byť nižšie, rádovo niekoľko sto otáčok za minútu. Rovnako tak pri skrutkovaní sa odporúča nižšia rýchlosť. Ako už bolo spomenuté vyššie, na trhu sú dostupné vŕtačky s 1 až 3 rôznymi rýchlosťami.

Krútiaci moment

Dôležitou funkciou aku vŕtačiek je možnosť nastavenia krútiaceho momentu. Tento moment sa často nastavuje pomocou prstenca, ktorý je rozdelený do rôznych stupňov. Niektoré vŕtačky ponúkajú 1 až 13 stupňov momentu , zatiaľ čo kvalitnejšie modely môžu disponovať aj 20 stupňami. Krútiaci moment určuje silu, pri ktorej dochádza k preklzu prevodovky a vŕtačka sa vypína.

Táto funkcia umožňuje presné zaskrutkovanie skrutky podľa vašich potrieb. Je to výhodné najmä pri práci s krehkými materiálmi, napríklad sadrokartónom. Správne používanie krútiaceho momentu vám umožní prakticky obísť manuálne náradie, aj pri práci s veľmi krehkými materiálmi.
Krútiaci moment je udávaný v Nm a pri výbere vŕtačky sa môžete riadiť nasledujúcim pravidlom: pre prácu s mäkšími materiálmi postačí krútiaci moment v rozmedzí 0-20 Nm , zatiaľ čo pre vŕtanie do tvrdých materiálov je odporúčané použiť krútiaci moment vyšší ako 55 Nm.

aku vrtačka

Výkon

U všetkých aku náradia, vrátane aku vŕtačiek , je uvedený výkon batérie. Však sa jedná o marketingový ťah, pretože výrobcovia často zaokrúhľujú výkon smerom nahor a uvádzajú maximálnu hodnotu výkonu bez záťaže, čo nie je úplne pravdivé.

Výkon batérie je určený jej nominálnym napätím. Batéria je zložená z lítiových článkov, pričom každý článok má nominálne napätie 3,6 V podľa európskej normy. Avšak článok sa môže nabiť až na hodnotu 4,2 V a najčastejšie pracuje v rozmedzí 2,5 V. Pokiaľ je batéria zložená z 5 takých článkov, má celkový výkon 18 V. Pracovné napätie batérie 18 V sa pohybuje v rozmedzí 12,5 až 21 V . Akýkoľvek údaj o napätí uvedený v tomto rozmedzí a nie je označený ako nominálny výkon, je pravdivý. Výrobcovia často používajú zaokrúhlené údaje, aby zákazníkov lákali na nákup ich výrobkov.

Akumulátory s tromi článkami majú výkon 3 x 3,6 V, teda 10,8 V . Tieto akumulátory sú často označované ako 12 V. Batérie s označením 40 V majú skutočný výkon ako 36 V batérie, čo je ďalší marketingový ťah. Rovnako tak batérie s označením 60 V majú skutočný výkon ako 54 V batérie.

Motor

Motor je pohonnou jednotkou aku vŕtačky a existujú dva typy motorov, ktoré ovplyvňujú životnosť, kvalitu, efektivitu, poruchovosť a cenu.
Uhlíkový motor - vŕtačky s týmto motorom majú nižšiu obstarávaciu cenu, ale životnosť motora je kratšia. Tieto motory sú náchylnejšie k poruchám as postupom času sa znižuje ich efektivita.
Bezuhlíkový motor - tieto vŕtačky sú drahšie, ale majú dlhšiu životnosť. Vyznačujú sa minimálnou poruchovosťou a ich efektivita zostáva takmer nezmenená aj po dlhšej dobe používania.

Upínanie

Pracovné nástroje sa upínajú do skľučovadla, čo je bežná prax. Väčšina moderných vŕtačiek je vybavená rýchloupínacím skľučovadlom, ktoré umožňuje ľahké a rýchle upevnenie nástroja. Avšak občas môžete naraziť aj na vŕtačky s aretáciou vretena, ktoré ponúkajú iný spôsob upevnenia . A stále obľúbeným spôsobom je ručné upínanie, ktoré je síce tradičné, ale stále poskytuje pevný úchyt.

aku vrtačka

Funkcia

Aku vŕtačky sú vybavené mnohými užitočnými funkciami. Niektoré sú bežne očakávané, zatiaľ čo iné predstavujú nadštandardné vlastnosti.

Veľmi častou funkciou je príklep a spätný chod, ktoré umožňujú vŕtačke lepšie zvládať rôzne úlohy. Medzi nadštandardné funkcie patrí napríklad LED osvetlenie , ktoré zlepšuje viditeľnosť pri práci, alebo možnosť rýchlonabíjania, ktorá umožňuje rýchle dobíjanie batérie. Na tlmenie vibrácií slúžia gumové prvky, ktoré zaisťujú pohodlnejšiu a presnejšiu manipuláciu s vŕtačkou.
Okrem funkcií môžete využiť aj rôzne príslušenstvo. Napríklad uhlové skľučovadlo je veľmi užitočné na miestach s obmedzeným prístupom. Držiak na bity alebo externé madlo sú tiež obľúbené doplnky, ktoré zvyšujú pohodlie a kontrolu pri používaní vŕtačky . A pokiaľ chcete bezpečne uložiť vŕtačku aj s príslušenstvom, môžete využiť pevný kufrík.

Časté otázky a odpovede

Ako sa ovláda vŕtačka?

Ovládanie vŕtačky je jednoduché a intuitívne. Používa sa iba jediný gombík, ktorý slúži ako spúšť. Pri stlačení tohto gombíka vŕtačka začne rotovať. Regulácia rýchlosti otáčok by mala byť plynulá. Pri miernom stlačení spúšte sa vŕtačka pohybuje pomaly, pri plnom stlačení sa otáča rýchlejšie. Niektoré modely vŕtačiek majú možnosť nastavenia maximálnych otáčok pomocou jednoduchého kolieska.

Čo znamená údaj o elektrickej energii?

Informácie o elektrickej energii sa často uvádzajú na akumulátoroch. Tento údaj udáva množstvo elektrickej energie vo watthodinách. Ide o výsledok násobenia napätia, prúdu a času. Napríklad pri akumulátore s napätím 18 V, prúdom 3 A a dobou používania 1 hodina by to bolo 54 Wh . Je potrebné poznamenať, že aj táto informácia môže byť zavádzajúca, a preto je lepšie sa riadiť menovitým výkonom.

Kedy využiť vŕtačku s príklepom?

Funkcia príklepu sa hodí pri vŕtaní do tvrdých materiálov, ako sú steny. Vŕtačky bez príklepu sú vhodné na vŕtanie do dreva, plastu a tiež zvládnu vŕtanie do kovu. Výkonné elektrické alebo pneumatické vŕtačky sú bežne vybavené funkciou príklepu, ktorá umožňuje efektívne vŕtanie do tvrdých materiálov.

Sortiment Aku vŕtačiek nájdete tu.

Dátum: 11. 09. 2023
Autor: Simon Križiak

CZ
Už som nakupoval
Som nový zákazník
Zabudol som heslo

Spoločnosť Stroje a vybavenie s.r.o., ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webe cookies potrebné pre fungovanie webových stránok, na analytické účely a v prípade vášho súhlasu tiež pre zacielenie reklamy. VIAC INFORMÁCIÍ

Načítam zboží...
Načítám PPL ParcelShop...