Frézky

Frézka je praktickým náradím, ktoré sa bežne v domácnosti nepoužíva. Patrí medzi obrábacie stroje a slúži na trieskové obrábanie, známe ako frézovanie. S pomocou frézky môžete spracovávať rovinné, tvarové aj rotačné plochy. Stačí len vybrať vhodné príslušenstvo.

Hlavným nástrojom, ktorý sa pri práci s frézkou používa, je fréza. Tieto pojmy sa často zamieňajú alebo mnohí ich považujú za to isté. Je dôležité si uvedomiť, že frézka je samotný obrábací stroj, zatiaľ čo fréza je označenie pre nástroj, ktorý sa do frézky upína.

Výber správnej frézky môže byť zložitý, pretože na trhu existuje mnoho rôznych variantov tohto stroja. Musíte zvážiť, ako hodláte frézku používať. Frézka vám umožní obrábať drevo aj kov, a niektoré multifunkčné stroje dokážu pracovať s oboma materiálmi. V závislosti na frekvencii používania môžete zvoliť hobby frézku pre domácu dielňu alebo profesionálny stroj, ktorý zvládne aj častejšie používanie.

Dôležitými parametrami sú aj príkon a počet otáčok, ktoré sú priamo spojené s výkonom a pohodlím pri používaní. Mali by ste sa zaujímať aj o priemer upínacích klieštin, do ktorých sa upínajú jednotlivé nástroje. Ergonomický dizajn nástroja vám zaručí pohodlnejšiu prácu.

Ďalšie zaujímavé vlastnosti môžu zahŕňať rôzne funkcie, a je tiež dobré skontrolovať dostupnosť náhradných dielov a príslušenstva. Kvalitný výrobca sa postará o to, aby ste mali dostatočné možnosti. Cena stroja závisí najmä od toho, či potrebujete hobby stroj alebo profesionálny variant.

Typy frézky

Frézky je možné rozdeliť do niekoľkých skupín v závislosti od ich využitia, a najobľúbenejším typom je horná alebo priama frézka.

Priama frézka

Tieto stroje sú tiež známe ako priame brúsky. Ako už názov naznačuje, sú primárne určené na brúsenie materiálu. Priama frézka však nie je obmedzená iba na brúsenie povrchu, ale umožňuje aj porovnávanie hrán. Je to kompaktný nástroj, ktorý vám umožňuje používať rôzne nástavce alebo stopky. Vďaka rôznym typom stopky môžete pomocou priamej frézky upravovať drevo, kov, plast aj hliník.

Horná frézka

Horná frézka je vysokootáčkový rotačný nástroj, ktorý sa často používa na vyrezávanie drážok, dutín a ozdobných hrán. Pracuje pomocou frézovacích nožov, ktoré sa líšia svojou veľkosťou a tvarom. Stolári, modelári aj domáci majstri môžu s hornou frézkou dosahovať skvelé výsledky.

Špeciálne frézky

Okrem týchto dvoch najrozšírenejších typov existuje aj niekoľko špeciálnych frézok:

Jednoručná frézka - používa sa na opracovanie dreva a plastu a často sa používa na úpravu hrán.

Lamelovacia frézka - špeciálny typ frézky určený na vytváranie pevných spojov. Používa sa na spájanie drevených materiálov, lamelovanie, preglejky, lamina, biodosiek atď. Súčasťou sú spojovacie lamelky, ktoré je možné používať pod rôznymi uhlami. Ohraňovacia frézka - tieto stroje sú ideálne na úpravu hrán dosiek a dosiek. Drážkovacia frézka - používa sa na vytváranie drážok v murive. Je užitočná pri inštalácii vodovodných, vykurovacích a elektrických rozvodov.

Sanačná frézka - sú určené na podlahy, steny aj stropy. Univerzálnu sanačnú frézku využijete aj na brúsenie mäkších materiálov. Sanačnú frézku využijete aj pri zoškrabovaní omietky, zatepľovaní, odstraňovaní graffiti atď.

Univerzálna frézka - používa sa na obrábanie nekovových aj kovových materiálov.
Stolová frézka - taktiež stolnú frézku môžete používať na opracovanie nekovových aj kovových materiálov. Stolové frézky mávajú veľký rozsah otáčok a používajú sa aj na vyvrtávacie a vŕtacie práce.
Stolárska frézka - je vhodná na opracovanie tvrdého aj mäkkého dreva. Súčasťou týchto typov je robustný stôl. Využívajú sa pri malosériovej a stredne sériovej výrobe.
Kombinovaná frézka - je kombináciou hrúbkovacej a porovnávacej frézky, známa je aj ako hobľovka s prieťahom. Obrábaný materiál je možné upravovať zo spodnej aj hornej strany. K niektorým modelom je možné inštalovať aj dlabacie zariadenia.

Výkon

Frézky sú elektricky poháňané stroje, a jedným z kľúčových parametrov je ich výkon, udávaný v wattoch. Výkon frézky ovplyvňuje jej výkonnosť a voľba správneho výkonu závisí od frekvencie používania stroja. Na trhu sú k dispozícii frézky pre hobby aj profesionálne použitie, ktoré sa líšia ako výkonom, tak cenou.

Do 500 W - Tento typ frézok je vhodný skôr na občasné použitie a ich výkon sa pohybuje okolo 500 W. Od 1 000 do 1 500 W - Obľúbené frézky, ktoré nájdu uplatnenie nielen v domácej dielni. S týmito strojmi je možné vykonávať bežné úkony a zvládnu aj náročnejšie práce.

3 000 W a viac - Profesionálne frézky ponúkajú oveľa vyšší výkon a môžu dosiahnuť až 3 000 W a viac. Tieto stroje sú vhodné na časté používanie a zvládnu aj tvrdé materiály.

Otáčky

Otáčky sú ďalším dôležitým parametrom, ktorý určuje škálu použitia frézky. Vždy je dobré voliť model s vyšším počtom otáčok. Kvalitná frézka by mala umožňovať plynulú reguláciu otáčok.

Počet otáčok je tiež závislý od typu frézky. Napríklad sanačné frézky majú nižší počet otáčok, ktorý sa obvykle pohybuje medzi 20 000 až 30 000 otáčok za minútu. V tejto kategórii je možné nájsť kvalitné frézky, ktoré je možné vďaka regulácii otáčok použiť ako na hrubú, tak na dokončovacie práce.

Výška zdvihu

Maximálna výška zdvihu určuje, do akej hĺbky môže frézka obrábať materiál. U bežných hobby frézok sa výška zdvihu obvykle pohybuje medzi 40 a 70 mm. Profesionálne frézky však ponúkajú oveľa väčšiu výšku zdvihu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 100 až 500 mm a viac. Tento parameter je kľúčový pri voľbe frézky pre rôzne druhy prác.

Priemer upínacej klieštiny

Veľkosť upínacej klieštiny je ďalším dôležitým parametrom, na ktorý by ste mali brať ohľad. Veľkosť klieštiny určuje, aké nástroje je možné použiť vo frézke. Hobby frézky obvykle podporujú klieštiny s priemerom 6 až 8 mm.

Profesionálne stroje majú často klieštiny s priemerom 9 až 12 mm. Väčšia veľkosť klieštiny umožňuje pevné uchytenie aj menších nástavcov. Preto je vždy lepšie voliť stroj s väčšou variabilitou.

Nástroje je možné upevniť v klieštinách ručne pomocou skľučovadla alebo skrutkovača. Drahšie stroje často disponujú rýchloupínacím systémom.

Fréza

Vo frézke je možné použiť rôzne typy nástrojov. Výber je tu pomerne široký. Napríklad uhlová, tanierová, drážkovacia alebo orezávacia fréza sú len niektoré z možností. Ďalšie nástroje slúžia na frézovanie čapov a rámčekov, fréza s tenkou špičkou umožňuje vytvárať nápisy a vykonávať gravírovanie.

Pri výbere frézovacích nožov je dôležitý aj materiál, z ktorého sú vyrobené. Lacné frézy obvykle nie sú príliš kvalitné a hodia sa skôr na spracovanie mäkších materiálov. Drahšie frézky vyrobené z vysoko kvalitnej ocele však zvládnu aj odolnejšie materiály. Použitie kvalitného nástroja navyše zaistí spoľahlivý výkon frézky a minimalizuje riziko prehriatia motora.

Zaobľovacia fréza - používa sa na zaobľovanie ostrých hrán materiálov.

Orezávacia fréza - ideálna na orezávanie dyh a zarovnávanie rôzne veľkých presahov.

Rybinová fréza - používa sa na vytváranie ozdobných spojov.

Uhlová fréza - umožňuje frézovanie hrán pod uhlom 45 °.

Drážkovacia fréza - na zapustenie pojazdu, drážky, lišty a dlab do materiálu.

Tanierová - je vhodná na tvorenie drážky alebo pera.
Profilová - používa sa na zdobenie hranolov aj líšt.

Funkcia

Okrem štandardných funkcií, ako je regulácia otáčok alebo rýchloupínací systém, ponúkajú niektoré frézky aj nadštandardné vlastnosti, ktoré vám môžu zjednodušiť prácu.

Jemný štart - vďaka postupnému rozjazdu predídete nepríjemným vibráciám pri spustení frézky.

Osvetlenie - vstavané osvetlenie je praktické pre prácu v horších svetelných podmienkach.

Odsávanie - vybrané frézky je možné pripojiť k dielenskému vysávaču alebo priamo k systému odsávania prachu a pilín.

Vodítko - oblúkové a paralelné vodítko pomáhajú pri presnom vedení frézky.

Šablóny a kopírovanie - vďaka použitiu šablón môžete vytvárať zložitejšie a neobvyklé tvary. Táto funkcia je užitočná najmä na živú výrobu nábytku alebo pri výrobe väčšieho množstva rovnakých tvarov.

Autor: Simon Križiak