Stolové píly

Stolové píly sú výkonné nástroje, ktoré umožňujú presné a kvalitné rezanie materiálov. Nachádzajú sa nielen vo vybavení profesionálnych stolárov, ale taktiež sú hojne využívané v domácich dielňach. Vďaka svojej veľkosti sú ideálne na spracovanie dreva na kúrenie.

Stolová píla je univerzálnym nástrojom na rezanie rôznych typov materiálov, najčastejšie sa používa na drevo, ale s vhodným kotúčom je možné rezať aj dlažbu, betón alebo obrubníky. Hoci môžu byť tieto materiály rezané aj pomocou uhlovej brúsky, stolná píla poskytuje rýchlejšiu prácu, vyššiu kvalitu rezu, menšiu prašnosť a väčší prerez.

Vlastnosťou stolnej píly je tiež rozsiahly pracovný stôl , ktorý uľahčuje manipuláciu s rezaným materiálom. Koľajnice s vodítkami zase zaisťujú hladký pohyb. Na druhú stranu, táto robustná konštrukcia má vysokú hmotnosť a potrebuje dostatok priestoru.

Pri výbere píly je dôležité zvážiť, akým účelom bude slúžiť, pretože sa líšia nielen podľa veľkosti, ale aj podľa priemeru pílového kotúča, hĺbky rezu, počtu otáčok, hmotnosti a výkonu.

Druhy

Medzi stolné píly patria tradičné kotúčové píly, známe aj ako cirkulárky, a menšie okružné píly s pracovným stolom. Stolová píla je univerzálnym nástrojom na rezanie dreva, kovu i dlažby.

stolní pila

Kotúčové píly

Cirkulárky sú veľké píly, ktoré umožňujú rezanie s využitím veľkých pílových kotúčov. Pod termínom cirkulárka si môžeme predstaviť ručne vyrobené píly, ktoré sú primárne používané na rezanie palivového dreva. Profesionálne stolové píly značkových výrobcov sú určené aj pre profesionálov, ktorí ich využívajú v rôznych odboroch na prevedenie precíznych a rýchlych rezov.

Cirkulárky môžu mať rôzne typy motorov. Môžete si vybrať pílu s motorom na 230 alebo 400 V.

Píla na 230 V - Táto píla sa zapája do štandardnej zásuvky, ale pre bezproblémový štart je potrebný silný istič. Píla vyžaduje istenie 16 A.

Píla na 400 V - Píly s trojfázovým motorom sú výkonnejšie. Píla musí byť pripojená k sieti 400 V/50 Hz, je nutná ochrana proti prepätiu, podpätiu a nadprúdu a vyžadovaný je prúdový chránič. Prívodný kábel musí byť vybavený 5 vodičmi. Ponorné píly Ponorná píla je vylepšený variant ručnej kotúčovej píly, známej tiež ako mafl. Ponorná píla nemá spodný kyvný kryt, ktorý môže pri práci prekážať. Vysunutie rezného kotúča je riešené tzv. zanorením, odtiaľ aj názov.

Okružné píly

Malá, praktická píla, ktorú je možné držať v ruke alebo pripevniť na pracovný stôl. Pri niektorých modeloch okružných píl je možné dokúpiť aj menší stabilný pracovný stôl.

Priemer kotúča

Dôležitým parametrom, ktorý ovplyvňuje výber stolovej píly , je veľkosť alebo priemer rezného kotúča. Základné pravidlo hovorí, že čím väčší je kotúč, tým hlbšie rezy môžete vykonať. Maximálna hĺbka rezu je uvádzaná pri 90° rezaní, kedy je materiál na stole položený vodorovne.

Pre stolné píly je bežná veľkosť kotúča v rozmedzí od 250 – 500 mm. Na trhu sú ale k dispozícii aj špeciálne veľkosti kotúčov, napríklad až do priemeru 1 000 mm, ktoré umožňujú rezať do hĺbky až 420 mm. Pri použití týchto veľkých kotúčov však majte na pamäti, že sa znižuje presnosť rezu.

Kotúč s priemerom 350 umožňuje rezať do hĺbky zhruba 110 mm. Kotúč s priemerom 500 mm umožňuje rezať do hĺbky asi 195 mm. Okrem maximálneho priemeru kotúča je dobré sledovať aj priemer hriadeľa alebo vŕtanie. Pílový kotúč je potrebné nasadiť na hriadeľ. Najčastejšie používanou veľkosťou kotúča pri stolných pílach je priemer 300 mm, ktorý sa nasadzuje na hriadeľ s priemerom 25,4 mm.

Frekvencia otáčania

Rýchlosť otáčok je proporcionálna k veľkosti rezného kotúča. Napríklad, pílový kotúč s priemerom 250 mm môže dosahovať rýchlosť až 5 000 otáčok za minútu. Na druhej strane, pri kotúči s priemerom 500 mm, rýchlosť otáčania sa obvykle pohybuje okolo 2 500 otáčok za minútu.

Kapacita

Tento parameter je kľúčový a nemal by byť podceňovaný. Preťaženie slabšieho motora môže drasticky znížiť jeho životnosť. Pri výbere sa môžete rozhodnúť pre pílu s jednofázovým alebo trojfázovým motorom. Výkon jednofázových motorov dosahuje až 2 200 W, zatiaľ čo trojfázové motory môžu dosahovať výkon až 2 700 W.

Menšie stolné píly obvykle disponujú výkonom okolo 600 W. Stolová píla, ktorej výkon dosahuje aspoň 1 000 W, je považovaná za kvalitnú. Pre častejšie použitie doma by ste mali vyberať pílu s výkonom aspoň 2 000 W. Väčšie stolové píly ponúkajú výkon v rozmedzí 4 – 5 000 W a sú vhodné na občasné, menej náročné práce. Najvýkonnejšie píly môžu mať výkon až 6 000 W a viac.

stolní pila

Rezný kotúč

Správnym výberom rezného kotúča môžete rezať rôzne typy materiálov. Kotúče sa vyrábajú z rôznych materiálov a ich výrobný materiál určuje, ktoré materiály budete môcť s kotúčom spracovávať.

Materiál zubov

Zuby na kotúčoch sú často vyrobené zo spekaného karbidu SK, ktorý zaistí dlhú životnosť ostria a vysokú kvalitu rezu. Ďalšou výhodou je aj jeho prijateľná cena. Kvalitnejšie kotúče majú zuby vyrobené z karbidu a je tiež možné zakúpiť kotúče so zubami vyrobenými z rýchloreznej ocele HSS.

Hrúbka

Hrúbka pílového kotúča ovplyvňuje ako rýchlosť, tak aj kvalitu rezu. Tu platí, že tenší kotúč znamená rýchlejší a kvalitnejší rez. Príliš tenký kotúč však má tendenciu viac vibrovať, ohýbať sa a rýchlo sa zahrievať. Hrúbka pílových kotúčov obvykle varíuje od 1,5 - 3,5 mm. Tenké kotúče sú často používané pre akumulátorový pohon píly .

Počet zubov

Platí tu, že kotúč s viacerými zubami poskytuje kvalitnejší, ale pomalší rez. Pre tých, ktorí uprednostňujú rýchlejší rez pred kvalitou, je vhodnejší kotúč s menším počtom zubov.

Pozdĺžne rezanie masívu - kotúč by mal mať menej zubov pre efektívny odvod pilín Priečne rezanie masívu - kotúč s väčším počtom zubov Rezanie doskového materiálu DTD, lamino - čistý rez bez otrepov je možný s kotúčom s veľkým počtom zubov Tvar Existujú rôzne tvary zubov na pílových :

Striedavé zuby - na presný a rýchly rez drevených materiálov

Dutinkový tvar - na presný a rýchly rez lamina a DTD Trapézový tvar - na rezanie plastov a kompozitných materiálov.

Sklon

Dva hlavné sklony zubov sa rozoznávajú:

Pozitívny sklon - na rezanie masívneho dreva

Negatívny sklon - na rezanie lamina a neželezných kovov

Možnosti

Hladký pojazd

Kvalita rezu sa odvíja aj od kvality pojazdu. Neadekvátny pojazd sa môže rýchlo opotrebovať, čo sa môže prejaviť na precíznosti rezu. Za špičkové sú považované samonavádzacie kolesá vyrobené z vysokopevnostnej gumy. Táto vám ponúknu dlhú životnosť a jemný pojazd.

Metóda výmeny kotúča

Pre tých, ktorí plánujú stolnú pílu využívať na rezanie rôznych materiálov a budú teda potrebovať kotúč meniť často. Každý výrobca ponúka trochu odlišný systém uvoľnenia kotúča a každému môže vyhovovať niečo iné. Preto nemožno jednoznačne určiť jeden ako najlepší. Každý výrobca by však mal ponúknuť možnosť kotúč bezpečne uzamknúť.

Chladenie

Pokiaľ budete pracovať s diamantovým kotúčom, je nutné pílu pravidelne chladiť. Preto je dôležité zistiť, aký chladiaci systém je implementovaný. Čerpadlo umiestnené priamo pod pracovnou doskou je považované za efektívne riešenie. Toto umiestnenie zaisťuje konštantné chladenie, vďaka čomu je rezanie rýchlejšie a minimálne prašné.

Transportné kolieska

Stolové píly sú obvykle ťažké, takže transportné kolieska uľahčia manipuláciu.

Laserové pravítko

Niektoré píly sú vybavené laserovým pravítkom pre maximálnu presnosť rezov.

Osvetlenie

V menej optimálnych pracovných podmienkach môže byť užitočné LED osvetlenie.

Príslušenstvo

Pri výbere stolovej píly je dôležité zohľadniť aj možnosti príslušenstva. Medzi základné patrí bočné a uhlové pravítko. Veľa píl umožňuje pripojenie k odsávaču. U niektorých píl je súčasťou balenia aj podávač, ktorý je možné zakúpiť aj samostatne.

Kryt na pílu zaisťuje bezpečnosť a by mal byť súčasťou každej píly. Premiestnenie uľahčí madlá. Ďalšie príslušenstvo môže zahŕňať redukčný krúžok alebo prípravok na rezanie malých kusov.

stolní pila

Otázky a odpovede

Čo je možné s využitím stolovej píly dosiahnuť?

Chlapčenská stolná píla by mala umožňovať rezanie pod uhlom. To sa dá dosiahnuť naklopením reznej hlavy s kotúčom a jeho následným zaistením. Takto je možné vykonávať rezy pod uhlom 45 °. Pri naklonení stola však nemožno dosiahnuť maximálnu hĺbku rezu. Luxusnejšie modely píly sú vybavené aj pravítkom.

Ako sa o pílu starať?

Pri píle je dôležité dbať na obehové čerpadlo, ktoré zaisťuje potrebné chladenie pri rezaní diamantovým kotúčom, typicky pri rezaní dlaždíc a ďalších betónových materiálov.

Aby čerpadlo malo čo najdlhšiu životnosť, je nutné počas rezania pravidelne dopĺňať vodu. Po dokončení práce je potrebné vaňu pravidelne čistiť od jemného prachu, ktorý by mohol upchať mriežku čerpadla. Celú pílu treba pravidelne zbavovať jemného prachu.

Pod akým uhlom je možné rezať?

Každá píla umožňuje vykonávať rez pod uhlom 90°. U väčšiny píl je možné rezať aj pod uhlom 45°. Pri profesionálnych modeloch je možné dokonca rezať aj pod uhlom 60 a 75°.

Autor: Simon Križiak