Ako si vybrať zváračku alebo invertor?

Ponúkame široký sortiment zváracích strojov - zváracie stroje, ktoré podporujú rôzne metódy zvárania vrátane MMA (elektróda), MIG/MAG (plyn + drôt), TIG/WIG (plyn + volfrámová elektróda + drôt) a plazmové zváranie na rezanie materiálu. Výber správnej zváračky závisí od niekoľkých kľúčových faktorov, ako aj od ďalších menších faktorov.

Navštívte náš obchod a vyberte si ideálnu zváračku - invertor.

1. Veľkosť a hmotnosť zváračky

Na prvý pohľad sa to nemusí zdať ako kľúčový faktor, ale zamyslite sa nad tým, či budete zváračku často prenášať alebo či bude mať pevné miesto vo vašej garáži alebo dielni. Premyslite si, či nechcete každý deň nakladať a vykladať ťažkú zváračku z auta, alebo či by vám lepšie nevyhovovala prenosná zváračka s väčším výkonom a ďalšími funkciami.

1a) Plánujete zvárať v dielni aj vonku a budete zváračku prenášať?

Ak áno, odporúčame zvoliť jednofázovú invertorovú zváračku s metódou MMA (obalenou elektródou), ktorá vám poskytne nízku hmotnosť na jednoduché prenášanie, ako aj dostatočný výkon. Táto metóda vám umožní zvárať aj vonku, pretože obal elektródy chráni zvarový kúpeľ. Ak by ste použili metódy MIG/MAG alebo TIG/WIG s ochrannou plynovou atmosférou, vietor a prievan by mohli spôsobiť problémy, pretože by odnášali ochrannú plynovú atmosféru a váš zvárací proces by trpel nedostatočnou ochranou.

Invertorové zdroje - zváračky ponúkajú vysoký výkon, nízku hmotnosť a presné ovládanie. V praxi sa najčastejšie zvára oceľ v hrúbke 2 - 4 mm, pričom na 1 mm materiálu je zvyčajne potrebných približne 40 A. Invertorové zváračky majú zvyčajne rozsah výkonu 120 - 160 A a sú kompatibilné s bežnými jednofázovými 16 A zásuvkami.

1b) Plánujete zvárať mimo štandardného rozsahu napätia 230 V?

Ak plánujete zvárať v teréne, v lese alebo inde a napájanie zváračky bude pochádzať z generátora alebo budete používať dlhé prívodné/predlžovacie káble, odporúčame vybrať zváračku s podpäťovým zdrojom alebo modulom PFC. Tým sa zabezpečí, že všetko bude fungovať správne a bude kompatibilné. Mali by ste sa tiež uistiť, že elektrický obvod, ku ktorému budete zváračku pripájať, má správny istič (ističe). V našom ďalšom článku na blogu nájdete jednoduchý návod, ako vybrať a správne používať istič pre zváračku.

1c) Plánujete zvárať len v dielni alebo vo vnútorných priestoroch? Aké materiály budete zvárať? Tenký alebo hrubý materiál?

Ak budete pracovať s hrubými materiálmi, odporúčame zvoliť metódu MIG/MAG.

Metóda MIG/MAG (oceľ alebo nehrdzavejúca oceľ) poskytuje najlepšie výsledky a vzor zvaru bez potreby následného odstraňovania a čistenia.

Na domáce použitie postačí zváračka s podávačom drôtu pre 5 kg cievku (cievka D200) a dvoma kladkovými podávačmi. Tento typ zváračky je dostatočne výkonný a bez problémov zvládne zvinutie drôtu. Najčastejšie sa zvára doma v ochrannej atmosfére čistého CO2. Odporúčame zvoliť invertorový prenosný zdroj pre jeho výkon, nízku hmotnosť a presné ovládanie.

Neodporúčame kupovať invertor MIG/MAG s úmyslom použiť neskôr rúrkový drôt, pri ktorom nie je potrebná ochranná plynová atmosféra. Predstava, že sa tým ušetria peniaze za fľašu a samotný plyn, je mylná. Cenový rozdiel medzi plným drôtom a plynom a rúrkovým drôtom je značný, napríklad až 200 Kč za kg drôtu.

Po uvarení približne 10 kg drôtu sa investícia do plynovej fľaše vráti a vy potom varíte lacnejšie. Okrem ceny rúrkového drôtu a použitia samotného drôtu je potrebné k rúrkovému drôtu dokúpiť podávacie kladky a to sa naozaj neoplatí. Nehovoriac o potrebe následného čistenia trosky po zváraní rúrkovým drôtom a samotnom pohľade na zvar

V praxi sa najčastejšie zvárajú oceľové materiály s hrúbkou 2 - 4 mm, pričom na 1 mm základného materiálu pripadá 40 A. Dimenzovanie poistiek je pre bežné jednofázové zásuvky 16 A a invertory sa najčastejšie používajú v rozsahu 120 - 160 A. Pre trojfázovú zásuvku 16 A potom až 250 - 300 A.

Pre tenké materiály a jemné zvary je vhodná metóda TIG.

Zváranie TIG je ideálne pre tenké oceľové, nerezové a hliníkové materiály. Pri výbere zváračky hľadajte model s bezkontaktným zapaľovaním pomocou vysokofrekvenčného (VF) zapaľovania. Ochrannou atmosférou je čistý argón, zvyčajne stačí čistota 4,6, ale niekedy sa používa aj čistejší variant 4,8.

V praxi sa často zvára nízkymi prúdmi, preto je dôležitejšie mať dobrú kontrolu oblúka a ďalšie vlastnosti než zaťažiteľnosť zdroja. Tieto vlastnosti zlepšujú výsledky zvárania a uľahčujú prácu zvárača. Môžu zahŕňať digitálne ovládanie, predfuk, dofuk, nastavenie nábehu a dobehu zváracieho prúdu a mnoho ďalších funkcií.

Ak potrebujete zváračku na zváranie hliníka a jeho zliatin, odporúčame vybrať model s AC/DC prevádzkou a ideálne aj s pulznou funkciou.

2. Zvárací prúd a kapacita zváracieho zaťaženia

Zaťažiteľnosť zváračky je jedným z kľúčových kritérií výberu. Ak chcete získať približný zvárací prúd, ktorý musí zváračka dodávať, vezmite priemer elektródy, ktorú plánujete použiť, a vynásobte ho 40. Takto získate približnú hodnotu zváracieho prúdu, ktorý musí zváračka zvládnuť aspoň pri zaťažiteľnosti 60 %. Napríklad pri štandardnej veľkosti elektródy 2,5 mm by to bolo približne 100 A. Preto sa pri výbere zváračky pozrite na štítok alebo popis stroja, či dokáže poskytnúť požadovaný prúd počas dostatočnej časti zváracieho cyklu.

Zváranie sa vykonáva v 10 minútových cykloch a hodnota zaťažiteľnosti udáva, koľko minút môžete pracovať nepretržite a koľko minút potrebujete na ochladenie. Ak na štítku zváračky vidíte, že požadovaných 100 A je dosiahnutých pri zaťažiteľnosti 30 %, budete môcť zvárať len tri minúty a potom budete musieť nechať stroj sedem minút chladnúť.

Príklad:

Zváračka alebo invertor garantuje zaťažiteľnosť 160 A pri 20 % a 92 A pri 60 %. To znamená, že môžete nepretržite zvárať pri 160 ampéroch dve minúty, potom musíte urobiť prestávku a nechať zváračku osem minút vychladnúť. Prípadne môžete pracovať pri 92 ampéroch šesť minút a potom si opäť urobiť prestávku na štyri minúty. Celkovo sa desať minút považuje za 100 % zaťažiteľnosť. Všetky hodnoty sú stanovené a uvedené pri teplote okolia 40 °C. Ak je teplota okolia nižšia ako 40 °C (napr. v dielni alebo vonku), potom sú hodnoty zaťažiteľnosti ešte vyššie a priaznivejšie.

3. Zváranie rôznych materiálov pomocou zváračky

Existujú rôzne typy zváračiek na zváranie ocele rôznych veľkostí a hrúbok, napríklad zváračky MMA, MIG/MAG alebo TIG. Je dôležité vybrať správnu metódu zvárania a zohľadniť požadované požiadavky na výsledok zvárania, či už z hľadiska kvality, množstva alebo hospodárnosti. Tieto aspekty ste už pravdepodobne spomenuli a teraz ich môžete spojiť.

Zváracie stroje sú podobné ako automobily. Existujú trabanty, mercedesy a rolls-royce. Všetky majú volant, štyri kolesá a dostanú vás tam, kam chcete. Ale rýchlosť, pohodlie, hospodárnosť a celkový zážitok z jazdy sa môžu výrazne líšiť.

Rovnako dôležité je zvážiť dostupnosť servisu a spotrebného materiálu v Českej republike, ako aj rýchlu technickú podporu. Poslať zváračku mimo krajiny na záručnú alebo pozáručnú opravu či údržbu môže byť finančne aj časovo veľmi nákladné.

Nechajte sa preto inšpirovať ponukou zváracej techniky v našej predajni. Nájdete tu široký výber zváracej techniky a ďalších zváracích potrieb v atraktívnych baleniach. Napríklad zváračky MMA - elektródové - výhodná sada, zváračky MIG/MAG - s ochranným plynom - výhodná sada alebo zváračky TIG - na zváranie volfrámovými elektródami - výhodná sada. Zváračka alebo invertor v sade znamená, že k samotnej zváračke sú v cene sady pridané ďalšie produkty, ako napríklad zváracia kukla, zvárací horák na zváranie MIG alebo TIG, zváracie káble - uzemňovacia svorka a držiak elektród, redukčný ventil pre fľašu s ochranným plynom CO2 alebo argónom a dokonca aj samotná fľaša so zváracím plynom. Celkovo je teda zváracia súprava veľmi praktická.

Autor: Mgr.