Ako vybrať aku svietidlo?

Aku svietidlá sú v dnešnej dobe veľmi populárne vďaka svojmu výkonnému osvetleniu , dlhej životnosti a ekologickému prístupu vďaka opakovanému dobíjaniu. Ak sa rozhodujete pre nákup aku svietidla, je dôležité vziať do úvahy niekoľko kľúčových faktorov, ktoré vám pomôžu vybrať to najlepšie zariadenie pre vaše potreby. V tomto článku sa dozviete, čo zvážiť pri výbere aku svietidla.

aku svítilna

Účel použitia

Prvou otázkou, ktorú si položte, je, na čo budete baterku používať. Budete ju využívať pri turistike, rybárčení, kempovaní, do práce alebo len ako záložný zdroj svetla v prípade núdze? Rôzne situácie vyžadujú rôzne typy svietidiel s rôznou svietivosťou a doby výdrže batérie.

Svietivosť
Svietivosť svietidla sa meria v lumenách (lm) . Čím vyššia je hodnota lumenu, tým jasnejšie svetlo svietidlo vydáva. Pre bežné použitie ako je nočné čítanie alebo prechádzky večerom, bude svietidlo s nižším výkonom (100-300 lm) dostačujúce. Pre outdoorové aktivity ako je turistika alebo kempovanie odporúčajú výrobcovia svietidlá s výkonom nad 500 lm.

aku svítilna

Doba výdrže batérie
Doba, počas ktorej svietidlo vydrží svietiť na jedno nabitie, je dôležitým faktorom. Môže sa pohybovať od niekoľkých hodín po niekoľko dní, v závislosti od výkonu a typu batérie. Pre dlhšie outdoorové aktivity vyberte svietidlo s dlhou dobou výdrže alebo možnosťou dobíjania v teréne.

Typ batérie
Aku svietidlá používajú rôzne typy batérií, vrátane lithiových iónových (Li-ion), nikel-kadmiových (NiCd) a nikel-metal-hydridových (NiMH) . Li-ion batérie sú všeobecne považované za najlepšiu voľbu vďaka svojej dlhej životnosti, vysokej kapacite a nízkemu samovybíjaniu. Dávajte pozor na to, že niektoré modely svietidiel majú vstavanú batériu, ktorú nemožno vymeniť.

Konštrukcia a odolnosť
Pokiaľ hodláte svietidlo používať vonku, skontrolujte, či je odolné proti vode a prachu. Hodnota IP (Ingress Protection) indikuje úroveň odolnosti. Napríklad IPX4 znamená , že svietidlo je striekaním vodou odolné, zatiaľ čo IPX7 znamená, že je vodotesné a môže byť potápané do vody na krátku dobu.

aku svítilna

Veľkosť a hmotnosť
Veľkosť a hmotnosť svietidla sú tiež dôležité, najmä ak ju budete nosiť so sebou. Menšie a ľahšie svietidlá sú vhodné na nosenie vo vrecku alebo na opasku, zatiaľ čo väčšie modely s viacerými funkciami sú vhodnejšie pre outdoorové aktivity.

Funkcie a režimy
Niektoré svietidlá majú rôzne režimy osvetlenia, ako sú stredné, nízke a vysoké svietenie, alebo aj rôzne špeciálne režimy ako SOS alebo blesk. Vyberte si model s funkciami, ktoré zodpovedajú vašim potrebám.

Cena
Nakoniec, zvážte svoj rozpočet. Aku svietidlá sa pohybujú v cenovom rozpätí od lacných až po profesionálne modely s vyššou cenovkou. Vyberte si svietidlo, ktoré spĺňa vaše požiadavky a zároveň sa zmestí do vášho rozpočtu.

S ohľadom na tieto faktory a vaše konkrétne potreby by ste mali byť schopní vybrať aku svietidlo, ktoré vám poskytne spoľahlivé osvetlenie vo vašich každodenných aktivitách. Nezabudnite tiež na bezpečnostné pokyny pri manipulácii s batériami a svietidlom, aby ste predišli nehodám.

aku svítilna

Pri výbere z týchto produktov zvážte vaše konkrétne potreby a budete mať istotu, že si vyberiete akumulátorové svietidlo, ktoré splní vaše očakávania. Nezabudnite tiež preveriť dostupnosť batérií a nabíjačiek, pokiaľ nie sú súčasťou balenia.

Sortiment Aku svietidiel nájdete tu.

Dátum: 09. 10. 2023
Autor: Simon Križiak