Ako vybrať excentrickú brúsku

Excentrické brúsky sú nástroje obľúbené pre ich schopnosť poskytnúť hladké a čisté povrchy po brúsení bez toho, aby na nich zanechali nepríťažlivé brúsne stopy. Tento nástroj je ideálny na dokončovacie brúsenie a menšie úpravy, či už na dreve alebo na zakrivených plochách. Vďaka nim môžete dokonca vybrúsiť a žiariť karosériu vášho vozidla.
Hlavným rysom excentrických brúsok je kombinácia dvoch pohybov počas brúsenia. Brúska sa otáča okolo svojej osi, pričom zároveň vykonáva drobné vibračné pohyby po celej brúsnej ploche. Tento otáčavý pohyb je ľahko excentrický, obvykle o 2,5 až 3 mm, čo zabraňuje vytváraniu kruhových stôp na povrchu.

Excentrické brúsky ponúkajú množstvo variantov a designov. Pri ich výbere budete chcieť zvážiť nielen spôsob napájania, ale aj veľkosť a výkon brúsky, ktorý je spojený s priemerom brúsneho kotúča. Každá brúska taktiež prináša svoje jedinečné vlastnosti. Plusovým bodom je možnosť výmeny brúsnych dosiek a prítomnosť zberného koša.

excentrická bruska

Typy

Excentrické brúsky je možné klasifikovať do dvoch hlavných skupín podľa spôsobu napájania: elektrické a akumulátorové .

Elektrická excentrická brúska
Tradičné modely s napájacím káblom stále dominujú trhu. Medzi ich klady patrí široká dostupnosť, ľahká konštrukcia a priaznivejšia cena. Hlavným obmedzením je potrebné byť v blízkosti elektrickej zásuvky a niekedy môže kábel počas práce prekážať. Avšak nemusíte sa obávať životnosti batérie a môžete ich používať tak dlho, ako potrebujete.

Akumulátorová excentrická brúska
Moderné akumulátorové varianty ponúkajú mobilitu. S nimi môžete brúsiť takmer kdekoľvek bez toho, aby ste boli obmedzení káblom. Je dôležité sledovať stav batérie a pravidelne ju nabíjať. Pri výbere brúsky s batériou sa sústreďte hlavne na kapacitu batérie, ktorá vám povie, ako dlho môžete nástroj používať po jedno nabitie. Medzi nevýhody patrí vyššia cena a zvýšená hmotnosť.

Príkon

Najdôležitejším parametrom je príkon excentrickej brúsky . Príkon ovplyvňuje kvalitu brúsenia aj veľkosť plochy, ktorú dokáže brúska obrúsiť.
200 W - malé brúsky, ktoré urobia radosť predovšetkým modelárom. Brúsky s menším výkonom majú malú hlavu a sú vhodné na brúsenie malých plôch. Tieto brúsky spadajú do kategórie jednoručných nástrojov.
250 – 500 W – tieto hodnoty ponúkajú veľké brúsky. Príkon brúsky vám umožní používať pri brúsení jemnejšie papiere so zrnitosťou 100 - 400. Brúsky obvykle ponúkajú reguláciu otáčok, ktorú využijete predovšetkým pri dobrusovaní rôznych povrchov.
500 - 750 W - výkonnejšie brúsky sa používajú v kombinácii s hrubými brúsnymi papiermi zrnitosti 100 a menej.

Rozmery brúsnych kotúčov

Výkon excentrickej brúsky je úzko spojený s priemerom brúsneho kotúča. Bežne sa stretávame s brúskami, ktorých brúsne plochy majú priemery 125 alebo 150 mm. Na brúsenie plôch s mnohými výstupkami a nerovnosťami je odporúčaná brúska s menším kotúčom. Naopak pre hladké plochy sa lepšie hodia brúsky s väčším priemerom kotúča, pretože sú efektívnejšie.

excentrická bruska

Excentricita

Tento technický termín, niekedy označovaný aj ako vibračný rádius, popisuje mieru odchýlky rotačnej hlavy od svojho centrálneho bodu. Význam excentricity spočíva v tom, že vďaka nej brúska neponecháva na brúsenom povrchu nežiaduce stopy. Typicky má excentricita hodnotu okolo 2,5 mm, ale možno sa stretnúť aj s brúskami s hodnotou 1 mm alebo aj viac ako 5 mm.

Ako správne držať brúsku

Excentrické brúsky ponúkajú rôzne varianty uchopenia. Na trhu nájdete modely určené pre jednoručnú alebo obojručnú manipuláciu. Výber závisí od preferencií používateľa, ale aj od hmotnosti a výkonu brúsky.

Jednoručné uchopenie - taká brúska je obvykle ľahšia a menej výkonná. Je ideálny na prácu na menších plochách a umožňuje efektívne brúsenie aj vo vertikálnom postavení.
Obojručné uchopenie - silnejšia brúska, ktorá je vhodná na brúsenie väčších plôch. Aj keď ju možno použiť na zvislé brúsenie, môže to byť náročnejšie kvôli jej ťažšej váhe.

Hmotnosť

nástroje Keď hovoríme o pohodlí pri práci, nemôžeme zabudnúť na hmotnosť brúsky. Modely sa pohybujú v rozmedzí od 1 do 5 kg. Ľahšie brúsky sú obvykle určené pre jednoručné držanie, zatiaľ čo ťažšie modely sú obvykle obojručné. Výhodou ťažších modelov je, že nemusíte vyvíjať toľko tlaku pri brúsení – ich vlastná váha sa postará o optimálny prítlak.

Špecifikácia a funkcie

Moderné excentrické brúsky prichádzajú s rôznymi vlastnosťami a funkciami, ktoré vám uľahčia prácu.
Výmenné brúsne podložky - pokiaľ brúska umožňuje výmenu brúsnych podložiek, získate viac možností pri práci.
Nastavenie otáčok - vybrané modely umožňujú nastaviť požadovaný počet otáčok podľa potreby.
Adaptér pre vysávač - brúsky, ktoré nie sú vybavené zberným košom, často ponúkajú možnosť pripojenia k priemyselnému vysávaču. Vďaka tomu bude pracovný priestor čistý a brúsny papier nebude tak rýchlo zanesený.
Zberná nádoba - tu sa zhromažďuje odstránený materiál počas brúsenia. Plastové zberné nádoby sú jednoduchšie na čistenie a údržbu.

excentrická bruska

Otázky a odpovede

Aký druh brúsneho papiera je najlepšie pre excentrické brúsky?

Výber brúsneho papiera pre excentrické brúsky sa riadi podľa toho, čo máte v úmysle brúsiť. Na začiatok sa odporúča začať s hrubším papierom a postupne prechádzať k jemnejšiemu. Pre drevené povrchy je ideálny brúsny papier s granuláciou okolo 120. Pokiaľ sa rozhodnete brúsiť autolak, plast či iné povrchy, môžete siahnuť po papieri s granuláciou 400. K brúsnej doske potom tento papier ľahko pripevníte vďaka suchému zapínaniu.

Kedy by som mal použiť excentrickú brúsku?

Excentrické brúsky excelujú najmä pri brúsení povrchov s vypuklými alebo konkávnymi tvarmi. Môžete ich využiť pri opracovávaní lakovaných povrchov či dreva. S pomocou excentrickej brúsky je možné odstrániť lak z auta, ale rovnako tak ju môžete využiť pri hrubom brúsení a vyhladzovaní.

Je excentrická brúska s možnosťou regulácie otáčok lepšia?

Nie všetky brúsky vám ponúknu možnosť regulácie otáčok. Pre niektorých používateľov je táto funkcia kľúčová, najmä ak už majú s excentrickými brúskami skúsenosti. Na druhú stranu si mnohí vystačia aj bez nej, pretože intenzitu brúsenia je možné upraviť jednoducho zmenou tlaku na brúsený povrch. 

  • Excentrické brúsky sú multifunkčné nástroje vhodné pre širokú škálu brúsenia. Mnoho užívateľov ich preferuje pred vibračnými brúskami, pretože na rozdiel od nich excentrická brúska ponúka možnosť rotácie mimo svojho stredu. Vďaka kombinácii týchto pohybov je výsledkom hladký povrch bez známok brúsenia. Naopak, ich okrúhly dizajn môže komplikovať prácu v niektorých rohových miestach. Pokiaľ potrebujete pracovať často v takých miestach, môže vám viac vyhovovať obdĺžniková vibračná brúska. Kľúčovým kritériom pri výbere je, samozrejme, výkon brúsky, na ktorom závisí mnoho ďalších aspektov vášho brúsenia.
Prezrieť sortiment Excentrických brúsok.

Dátum: 29. 08. 2023
Autor: Simon Križiak