Ako vybrať aku vysávač?

Akumulátorové vysávače predstavujú skvelú alternatívu tradičným, káblovým modelom. Vďaka integrovanej batérii môžete vysávať svoj domov bez nutnosti prehadzovať kábel z jednej zásuvky do druhej. Pri práci s ním nebudete obmedzení dĺžkou kábla a môžete si tak pohodlne povysávať celý byt či dom na jedno nabitie. Je však dôležité si uvedomiť, že výdrž batérie sa líši podľa modelu , rovnako ako doba potrebná na opätovné nabitie.

V závislosti na konkrétnom modeli sa doba prevádzky pohybuje v rozmedzí 10-250 minút , zatiaľ čo doba nabíjania môže trvať od 1 do 16 hodín. Cenovo náročnejšie modely často ponúkajú lepší výkon a kratšiu dobu nabíjania. Avšak cena by nemala byť jediným faktorom, ktorý zohľadňujete pri výbere.
Rozhodujúce je tiež, či dáte prednosť tyčovému alebo ručnému modelu a na aké účely ho plánujete využívať. Každý variant ponúka rôzne príslušenstvo, ktoré môžu rozšíriť funkčnosť vysávača. Pri výbere je tiež dobré zamerať sa na kvalitu filtrácie, výkon, hlučnosť a kapacitu nádoby na odpad. Príjemné vysávanie môže závisieť aj od ďalších funkcií, ktoré ponúka. Pri výbere je potrebné vziať do úvahy aj značku a cenu.

aku vysavač

Typy akumulátorových vysávačov

1) Tyčové vysávače: Sú obľúbenou voľbou na upratovanie celého domova. Vďaka svojmu dizajnu sa jednoducho ovládajú a sú vhodné na rôzne povrchy, od drevených podláh po koberce. Ich skladnosť a nižšia váha z nich robí praktických pomocníkov. Okrem klasických tyčových vysávačov je možné nájsť aj kombinované modely s mopom alebo 2v1 verzie, ktoré je možné ľahko premeniť na ručné vysávače.
2v1 - Kombinácia tyčového a ručného vysávača. Tieto modely sú perfektné na upratovanie celého domova, ale zároveň ponúkajú flexibilitu menšieho, ručného vysávača na špecifické úlohy alebo upratovanie vozidla.
3v1 - Vysávače, ktoré kombinujú vysávanie a mopovanie. Niektoré modely umožňujú obe funkcie vykonávať súčasne, zatiaľ čo iné ponúkajú oddelené možnosti. Existujú aj parné vysávače, ktoré predstavujú samostatnú kategóriu.

2) Ručné vysávače: Tieto kompaktné vysávače sú ideálne pre rýchle upratovanie drobných nečistôt, vysávanie čalúnenia alebo interiéru vozidla. Sú ľahké a ľahko manipulovateľné, ale obvykle ponúkajú kratšiu výdrž batérie a menšiu nádobu na odpad.

Filtrácia akumulátorových vysávačov

Kľúčovú úlohu v akumulátorových vysávačoch zohráva filtrácia. Efektivita filtrácie nielenže priamo ovplyvňuje kvalitu vysávania, ale aj dĺžku života vysávača. Je to filter, ktorý zaisťuje, že vzduch vrátený späť do miestnosti je čistý. Súčasné vysávače sa môžu pochváliť pokročilými viacstupňovými filtračnými systémami. Najlepšie modely obvykle ponúkajú dvojstupňovú alebo trojstupňovú filtráciu, kombinujúcu vstupné, výstupné filtre av prípade prémiových modelov aj špeciálne vrecko na ochranu motora pred prachom a nečistotami.

EPA a HEPA filtre - predstavujú špičkovú technológiu v oblasti filtrácie a sú ideálne pre tých, ktorí trpia alergiami. Zatiaľ čo HEPA filtre sa používajú v 13. až 14. triede filtrácie, EPA filtre môžete nájsť v 10. až 12. triede.
Umývateľné filtre
- sú komplexným systémom zloženým z niekoľkých vrstiev, ktorý dokáže zachytiť aj jemné mikročastice. Navyše vynikajú svojou dlhou životnosťou.
Mikrofiltre - patria k základným a sú väčšinou vyrobené z tkaniny alebo penového materiálu. Sú typické pre cenovo dostupnejšie modely vysávačov.
Vodný filter - tento druh filtra pracuje na princípe vysávania nečistôt priamo do vody, čo zaručuje vysokú účinnosť filtrácie a je vhodný aj pre alergikov.

Batérie akumulátorových vysávačov

Výkon akumulátorového vysávača je priamo závislý na kvalite jeho batérie.
V závislosti na modeli sa môžete stretnúť s
Ni-Mh alebo Li-Ion batériami.
Ni-Mh - je charakteristická svojim pamäťovým efektom, čo môže viesť k postupnému znižovaniu kapacity. Odporúča sa ju úplne vybiť pred znova nabitím. Aj napriek tomu už táto batéria nie je v moderných vysávačoch tak častá . Li-Ion - je druh batérie, ktorý by nemal byť úplne vybitý, pretože by to mohlo viesť k rýchlejšiemu opotrebovaniu. Jej životnosť je obvykle medzi 500 a 1 000 nabíjacími cyklami . K apacitný rozsah týchto batérií je obvykle medzi 800 a 3 600 mAh , s tým, že silnejšie tyčové vysávače majú väčšiu kapacitu.

aku vysavač

Kapacita batérie
Dĺžka prevádzky akumulátorového vysávača je priamo úmerná kapacite jeho batérie. Tiež je dobré zvážiť, ako dlho trvá nabitie vysávača.
Doba prevádzky - doba prevádzky môže byť veľmi variabilná; zatiaľ čo niektoré vysávače vydržia len niekoľko desiatok minút, iné môžu fungovať až hodiny. Priemerná doba prevádzky sa obvykle pohybuje medzi 10 a 120 minútami. Doba nabíjania - čas potrebný na nabitie sa môže tiež výrazne líšiť. Niektoré vysávače môžu byť plne nabité za menej ako hodinu, zatiaľ čo iné môžu vyžadovať až 8 hodín a viac.

Výkon vysávania

Keď vyberáte vysávač, nesmiete prehliadnuť jeho sací výkon. Táto hodnota by mala byť zobrazená na energetickom štítku spolu s príkonom. Sací výkon priamo súvisí s efektivitou vysávania. Vysávače sa obvykle hodnotia v rozmedzí od A do G podľa sacieho výkonu . Materiál podlahy a design hubica rozhodujú o výkone vysávača. Základné modely mávajú výkon okolo 70 W , zatiaľ čo priemerný vysávač okolo 150 W. Elitné modely môžu mať výkon aj vyšší ako 150 W.

Vrecko či zberná nádoba
Väčšina akumulátorových vysávačov dáva prednosť zbernej nádobe na zhromažďovanie nečistôt. Vďaka cyklónovému filtrácii vzduch vo vnútri nádoby vytvára vír, čím sa nečistoty separujú vďaka odstredivej sile. Aj keď sú tieto vysávače bežné, môžete naraziť aj na varianty s vákuovými vreckami.

Zberná nádoba - Tieto vysávače môžu mať mierne horšiu schopnosť filtrácie a je potrebné ich častejšie čistiť. Vysypanie môže spôsobiť vyprášenie prachu, čo je problematické pre ľudí s alergiami. Naopak, nemusíte sa starať o dokupovanie sáčkov; jednoducho nádobu vyprázdnite a umyjete. U vysávačov sa často spomína objem nádoby, čo určuje, ako často bude treba ju vysypávať. Napriek tomu by tento faktor nemal byť rozhodujúci pri nákupe, pretože by ste mali nádobu vyprázdňovať po každom použití.

Vrecko - Vysávače s vákuovými vreckami sú skvelé pre osoby trpiace alergiou či astmou. Prach je v týchto vreckách bezpečne izolovaný a počas výmeny s ním neprídete do kontaktu. Na druhú stranu je potrebné vrecká pravidelne vymieňať , preto si overte dostupnosť náhradných skôr ako si taký vysávač zakúpite.

Špecifikácie a funkcie Okrem príslušenstva ponúkajú aku vysávače rôzne užitočné funkcie:

  • LED osvetlenie - Vysávač môže mať integrované LED svetlo na sacej hlave, ktoré vám pomôže odhaliť všetky nečistoty.
  • Antibakteriálny vysávač - Niektoré novšie modely dokážu eliminovať vírusy, roztoče a plesne. Sú ideálne pre domácnosti s alergikmi.
  • Nabíjacie stanice - Niektoré modely ponúkajú praktické nabíjacie stanice.
  • Indikátory - Svetelné ukazovatele vám môžu signalizovať stav batérie alebo jej nabíjanie.
  • Mäkčené kolieska - Niektoré modely majú špeciálne kolieska, ktoré sú šetrnejšie k podlahe.
  • Držiak na stenu - Vďaka nemu môžete vysávač ľahko zavesiť.

aku vysavač

Otázky a odpovede

Existujú nejaké nevýhody akumulátorových vysávačov?

Hoci majú akumulátorové vysávače mnoho výhod, majú aj svoje slabiny. Môžu byť drahšie a batéria môže mať obmedzenú životnosť, vyžadujúcu pravidelné dobíjanie a výmenu po určitom počte cyklov.

Aké príslušenstvo môže vysávač obsahovať?

Mnoho modelov ponúka rôzne príslušenstvo, od hubíc pre úzke priestory, cez nástavce na zvieracie chlpy, až po kefy na nábytok.

Aký je hluk akumulátorových vysávačov?

Väčšina modelov produkuje hluk v rozmedzí 60-85 dB. Ručné vysávače sú obvykle tichšie, s hlučnosťou do 70 dB.

Záverom : Aku vysávače predstavujú modernú alternatívu klasickým elektrickým vysávačom. Hlavnou výhodou je absencia elektrického kábla, avšak majú aj svoje nevýhody, ako je vyššia cena či obmedzená výdrž batérie. Napriek tomu ich popularita stúpa, čo dokazuje ich časté zastúpenie na trhu. Pri výbere je dôležité sa zamerať na kľúčové parametre, ktoré zaručujú kvalitu a spoľahlivosť produktu.

Sortiment Aku vysávačov nájdete tu.

Dátum: 12. 09. 2023
Autor: Simon Križiak