Sekery

Ak máte v úmysle nasekať triesky, malé alebo aj väčšie polená, potom sekera je nástrojom, na ktorý sa môžete spoľahnúť. Je neoceniteľná nielen pri výrub stromov, ale aj pri odstránení vetiev. Tesári by dokonca povedali, že ich každodenná práca by bola bez sekery takmer nemožná.

Keď sa rozhodujete, ktorú sekeru si zaobstarať, mali by ste zvážiť, na aký účel ju budete využívať. Pokiaľ potrebujete nasekať drevené poleno rôznych veľkostí, možno budete premýšľať o štiepacích sekerách, ktoré sú dostupné v rôznych rozmeroch. Pre špecifické tesárske práce sa často volia menšie a ergonomicky navrhnuté tesárske sekery.
Dôležité je tiež zvážiť ostrosť čepele, materiál poriska a celkové rozmery nástroja . Nezanedbávajte ani význam renomovaného výrobcu.

sekera

Typy sekier

Existuje niekoľko typov sekier, ktoré sa odlišujú svojou konštrukciou a účelom. Medzi najbežnejšie patria štiepacie sekery určené na delenie polien rôznych veľkostí. Ďalej tu máme ľahké a kompaktné univerzálne sekery.

1. Štiepacia sekera

Základom štiepacej sekery je klinovitá hlava a porisko. Materiál poriska môže byť drevený alebo vyrobený zo sklolaminátu. Vďaka ťažkej kovovej hlave je táto sekera ideálna na delenie stredne veľkých až veľkých polien.

2. Kalač

Kalač, známy tiež ako drevorubačská sekera, je robustnejší ako obvyklá sekera a je špeciálne navrhnutý na delenie veľkých kusov dreva. Charakteristickým rysom je jeho hlava, ktorá je navrhnutá tak, aby sa do nej dalo útočiť kladivom, čím sa stáva efektívnym klinom. Má tiež dlhšiu rukoväť pre lepšiu dynamiku pri štiepaní.

3. Kempingová sekera

Táto kompaktná sekera je ideálna na táborenie. Napriek tomu, že je malá a ľahká, obvykle do 1,5 kg, má predĺženú hlavu a plochú čepeľ, čo je praktické napríklad pri zatĺkaní kolíkov stanu. Vďaka svojej ľahkosti má často plastové porisko.

4. Tesárska sekera

Určená predovšetkým na precízne tesárske práce. Rozpoznáte ju podľa predĺženej čepele a špecifického tvaru poriska blízko hlavy. Hoci je skvelá pre rôzne úpravy, na bežné štiepanie nie je ideálna.

5. Univerzálna sekera

Dokáže zvládnuť väčšinu bežných prác okolo domu alebo chaty. Či už potrebujete nasekať drevo alebo orezať vetvy, je toto ideálna voľba. Aj keď je možné ju použiť pre niektoré tesárske práce, nemôžete očakávať tak profesionálne výsledky ako u špecializovaných sekier .

6. Teslice

Teslica je špeciálny druh sekery preferovaný tesári, rezbári a dokonca sochári. Rôzne tvary čepele umožňujú rôzne aplikácie, ako je hladké vyhladzovanie povrchov alebo dlabanie žľabov a misiek.

sekera

Ostrie

Ostrie je základným prvkom pri výbere sekery . Pokiaľ chcete kvalitný nástroj, mali by ste hľadať sekeru s kovaným ostrím. Na trhu sa vyskytujú aj sekery z kalenej, brúsenej alebo uhlíkovej ocele. Keď sa rozhodnete pre neobvykle lacnú sekeru od neosvedčeného výrobcu, riskujete, že dostanete nástroj s ostrím, ktoré bolo len obrúsené do požadovaného tvaru.
Aby bola sekera efektívna, je dôležité pravidelne kontrolovať a udržiavať ostrie. Sekera, ktorá nie je dostatočne ostrá, nebude dobre rezať a môže sa na nej dokonca objaviť zub.

Porisko

Hlavnými materiálmi na výrobu poriska sú drevo a stále populárnejší sklolaminát.

A) Drevené porisko

Väčšina kvalitných sekier má drevené porisko, a to najmä z tuhých drevín, ako sú buk, orech, jaseň alebo dub. Vďaka týmto materiálom je porisko pevné a pohodlné na držanie. S dreveným poriskom nemáte problém so studeným pocitom v zime av teplejších dňoch vám nebude kĺzať z ruky.
Na druhú stranu drevo môže byť citlivejšie na vonkajšie podmienky, ako je vlhkosť alebo dážď. A stojí za zmienku, že drevené porisko môže s časom v mieste spojenia s hlavou oslabiť. Pokiaľ dôjde k poškodeniu, je možné drevené porisko vymeniť.

B) Sklolaminátové porisko

Niektorí môžu byť pri sklolaminátových poriciach skeptickí, najmä kvôli možnej krátkej životnosti. Avšak majú nižšiu váhu a nemusíte sa obávať vzniku plesne.
Často bývajú sklolaminátová pora doplnená o bezpečnostné rysy, čo zvyšuje pohodlie a zabraňuje nechcenému vykĺznutiu nástroja z ruky. Plus je tiež v spojení porisko s hlavou, ktoré je pevnejšie a trvanlivejšie.

Dĺžka

Pri rozhodovaní o dĺžke sekery je dobré sa riadiť výškou osoby, ktorá ju bude najčastejšie používať. Odporúčaná dĺžka poriska by mala zodpovedať dĺžke ramena užívateľa.
Vyskúšajte si dĺžku jednoduchým testom. Uchopte sekeru tesne pod ostrím a natiahnite ruku tak, aby porisko smerovalo k ramenu. Koniec poriska by mal končiť tesne pri ramene, nemal by ho dotýkať a rozhodne by nemal byť dlhší. S príliš krátkou sekerou nedosiahnete optimálny rez, zatiaľ čo s príliš dlhou sa vám bude ťažšie pracovať.
Menšie sekery s dĺžkou medzi 30 - 40 cm sú ideálne na štiepanie menšieho dreva. Na bežné štiepanie dreva je ideálna dĺžka medzi 50 - 70 cm. A ak potrebujete štiepať väčšie kusy dreva, mali by ste zvoliť sekeru dlhšiu ako 70 cm.

sekera

Hmotnosť

Sekera s vyššou váhou môže mať síce silnejší vplyv, ale nemali by sme si myslieť, že čím ťažšie, tým automaticky lepšie. Kosenie s nadmerne ťažkou sekerou vás rýchlo vyčerpá, čo môže spôsobiť bolesť v rukách a pocit vyčerpania.
Optimálna váha sekery by mala byť zhruba 1 kg, s ideálnym rozmedzím medzi 900 a 1300 gramami. Pokiaľ ide o sekery na kempovanie, obvykle váži od 0,5 do 2,5 kg, zatiaľ čo kalače môžu mať váhu od 3 do 5 kg.

- Sekera je skvelý nástroj, ktorý vám môže v mnohých situáciách dobre poslúžiť. Zatiaľ čo menšia sekera je ideálna na štiepanie menších kusov dreva alebo na kosenie vetiev, väčšia sekera je vhodnejšia na štiepanie stredne veľkých polien. Pre naozaj obrovské kusy dreva potrebujete kalač a dobrý štiepací klin. A samozrejme nesmieme zabudnúť na bezpečnosť - chránite svoje oči ochrannými okuliarmi a ruky rukavicami.

Otázky a odpovede

Ako správne nabrúsiť sekeru?

Na nabrúsenie sekery môžete použiť brúsny kameň, pilník alebo aj elektrickú brúsku. Pre tvrdé oceľové čepele je ideálna vodná brúska, zatiaľ čo pilník je vhodný pre mäkšie ocele. Ostrie by malo byť brúsené pod uhlom 30 až 35 stupňov. Ak ste začiatočník v brúsení, môžete tiež hľadať špeciálne nástroje určené práve na brúsenie sekery.

Aké ďalšie vybavenie môžem kúpiť k štiepacej sekere?

Na bežné použitie sekery asi nebudete potrebovať žiadny doplnkový nástroj. Ale ak máte v pláne štiepať väčšie kusy dreva, štiepací klin, robustné kladivo alebo palice by sa mohli hodiť. Bežné štiepacie kliny sú dostupné v váhach od 1 do 3 kg a uľahčia vám štiepanie rôznych veľkostí dreva.

Prečo by som mal zvoliť hlavu sekery vyrobenú zo švédskej ocele?

Švédska oceľ je známa svojou mimoriadnou pevnosťou, odolnosťou a dlhodobou trvanlivosťou. Napriek tomu, že má vyššie náklady, je investíciou, ktorá stojí za to, ak plánujete sekeru intenzívne využívať pri práci s veľkým množstvom dreva.

Prezrieť sortiment Seker.

Autor: Simon Križiak