Ako vybrať ponorné čerpadlo?

Pri hľadaní vhodného ponorného čerpadla je nevyhnutné zohľadniť hĺbku hladiny kvapaliny, ktorú máme v úmysle čerpať, a vzdialenosť medzi zdrojom tejto kvapaliny a miestom, kde ju hodláme použiť alebo kam ju máme v pláne prečerpať. Tieto parametre určujú konštrukciu čerpadla. A práve tu nastáva rozhodovací moment medzi čerpadlami s sacími schopnosťami, ktoré sú umiestnené mimo čerpanej kvapaliny a prečerpávajú vodu pomocou sacej hadice ( ale maximálne do hĺbky 7 m ), a ponornými čerpadlami, ktoré sú ponorené do kvapaliny a vodu prenášajú potrubím alebo hadicou (umožňujú čerpať kvapalinu aj z väčších hĺbok).

ponorné čerpadlo

Voľba čerpadla je závislá od typu kvapaliny

Tiež je dôležité, či máme v pláne čerpať čistú vodu – potrebnú z vrchu, studne alebo nádrže, mierne znečistenú vodu – úžitkovú (z nádrže, bazéna, jazierka, rieky, potoka, rybníka atď.) alebo silne znečistenú či fekálnu vodu.

Na prečerpávanie úžitkovej vody sú ideálne čerpadlá so sacou schopnosťou, ktoré však musia mať sací kôš s jemnou mriežkou, aby odseparovali nečistoty a zabránili zaneseniu čerpadla. Podobne sú pre úžitkovú vodu vhodné ponorné čerpadlá, ktoré sú vybavené sacou mriežkou, ktorá prepúšťa iba také veľké nečistoty, ktoré dokáže čerpadlo preniesť s vodou. Túto vodu môžeme prečerpávať ako tlakovú vodu, alebo ju iba odčerpávať či prečerpávať.

Na prečerpávanie odpadovej a fekálnej vody, teda znečistenej vody s prímesou pevných častíc, sú najvhodnejšie robustné ponorné čerpadlá, ktoré sú vyrobené z odolných materiálov (liatina alebo nerez). Niektoré sú tiež vybavené rezacím zariadením na drvenie nečistôt. Túto vodu obvykle čerpáme bez vysokých nárokov na jej tlak.

Voľba závisí aj od účelu a množstva čerpanej kvapaliny

Čo máme v úmysle s čerpadlom robiť, ako často ho budeme využívať a aké množstvo kvapaliny potrebujeme čerpať, teda ako bude čerpadlo zaťažované? S cieľom použitia súvisí aj otázka, či potrebujeme tlakovú vodu alebo nám na tlaku vody nezáleží. Tlaková voda je napríklad potrebná na zavlažovanie s využitím postrekovačov alebo na zásobovanie budov vodou. Pokiaľ však chceme odčerpať veľké množstvo vody (bazén, nádrž, …), potrebujeme čerpadlo s nízkym tlakom, ale s tým väčším prietokom. Pokiaľ ide o množstvo čerpanej vody, treba vždy počítať všetku vodu, ktorú budeme potrebovať. Teda pre zásobovanie obyčajného rodinného domu vodou treba započítať aj spotrebu vody pre práčku, umývačku riadu, sprchovanie, splachovanie WC, zavlažovanie záhrady, … a tomu musí zodpovedať výkon čerpadla. V tomto prípade volíme výkon 1,5 až 2 m3 za hodinu a treba zohľadniť aj dostatočný tlak.

Zhrnieme si teda – ak chceme zavlažovať záhradu, potrebujeme vyšší tlak a väčší prietok, ak chceme prečerpávať (vyčerpávať) kvapalinu (bazén, zaplavenú pivnicu atď.), potrebujeme nízky tlak a veľký prietok, ak chceme zásobovať dom vodou trvalým pripojením (domáca vodáreň) , potrebujeme vyšší tlak a menší prietok a ak chceme čerpať splaškovú vodu a fekálie, potrebujeme nízky tlak a veľký prietok.

ponorné čerpadlo

Ponorné čerpadlá

Podľa špecifických kritérií je možné čerpadlá rozdeliť do niekoľkých kategórií. Ponorné čerpadlá tvoria jednu takú skupinu a ďalej sa delia na tlakové, kalové a čerpadlá vhodné pre vŕtané studne. Tieto dokážu vytiahnuť vodu z výrazných hĺbok. Tlakové čerpadlá sa vyznačujú svojou schopnosťou dopraviť vodu na veľkú vzdialenosť a taktiež do vyšších polôh. Preto sú ponorné tlakové čerpadlá ideálne na dodávanie vody do budov, ale aj ako časť zavlažovacieho systému.

Na druhú stranu, kalové čerpadlá sa stávajú nepostrádateľným pomocníkom v každom domove. Sú vhodné napríklad na odstraňovanie vody z zaplavenej pivnice, bazéna, nádrže s dažďovou vodou a podobne. Existujú aj typy kalových čerpadiel schopné odstrániť fekálnu vodu zo septikov alebo žúmp. Vďaka rezacím príslušenstvom, hrubé nečistoty nie sú pre tieto čerpadlá problémom. Kalové čerpadlá sú tiež užitočné pri silných dažďoch alebo záplavách.

Ponorné čerpadlá sú typ čerpadiel, ktoré je nutné sčasti alebo úplne ponoriť do média (kvapaliny), ktoré majú čerpať, aby mohli fungovať. Nájdu uplatnenie všade tam, kde je hladina čerpanej kvapaliny nižšia ako zhruba 8 metrov. Fyzikálny limit sacieho výkonu povrchových čerpadiel je totiž na hĺbke 8 metrov. Pre ponorné čerpadlá je typické, že vodu nevťahujú, ale tlačia ju nad seba. Vďaka tomu dokážu s dostatočným výkonom dosiahnuť dopravné výšky, ktoré výrazne prevyšujú bežné podmienky pre čerpanie v našom regióne.

Ponorné čerpadlá sú teda vhodné tam, kde je nutné jednotku ponoriť priamo do čerpanej kvapaliny. Dokážu čerpať čistú vodu, úžitkovú, kalovú a fekálnu. Využívajú sa na čerpanie vody zo studne alebo vrtu, z nádrže, bazéna, zatopenej garáže a pivnice, ale aj na čerpanie fekálnej vody plnej hrubých nečistôt. Niektoré ponorné čerpadlá si s touto úlohou hravo poradia, stačí len vybrať správny typ. Vybrané ponorné čerpadlo by malo mať osvedčenú spoľahlivosť, vysokú odolnosť a dostatočný výkon.

Aké nástroje potrebujete na čerpanie vody?

Keď príde reč na presun vody z podzemia až k vášmu domovu, nezaobídete sa bez kvalitného a všestranného pomocníka - ponorného čerpadla . Existuje celá škála týchto zariadení, ktoré majú za úlohu prepraviť vodu alebo inú kvapalinu. Kalové pre odpadovú vodu - kalové čerpadlo určené pre septik, nádrže a splaškovú vodu. Čerpadlá na čistú vodu - pitnú vodu alebo vodu na zavlažovanie. Tieto sa delia na nízkotlakové, ktoré pracujú s tlakom medzi 0,6 a 1 barom a sú ideálne na prečerpávanie vody alebo vyprázdnenie bazéna.

Ako správne vybrať ponorné čerpadlo?

Tlakové čerpadlá sú ideálne pre situácie, keď potrebujete vysoký tlak, napríklad na zavlažovanie. Ich výkon obvykle začína okolo 2 barov. Základné pravidlo hovorí, že čím je plocha na zavlaženie väčšia, tým vyšší tlak potrebujete.

Medzi tlakové čerpadlá patria aj domáce vodárne (pokiaľ je tlak vody vo vašom dome nízky alebo ak čerpáte vodu zo studne). Domáca vodáreň môže byť tiež vybavená expanznou alebo tlakovou nádobou, ktorá zaistí stály tlak vody v dome. Domáce vodárne sú obvykle väčšie a často sú vybavené kolieskami na jednoduchý transport.

Často sa stretnete aj s čerpadlami do vrtov, ktoré sú podlhovasté trubice, obvykle s priemerom 15 cm. Tieto sa zasúvajú priamo do vyvŕtaného otvoru a kvôli svojej veľkosti sú často vybavené membránovým mechanizmom namiesto hnacej vrtuľky.

Špeciálne sudové čerpadlá sú veľkým pomocníkom pre mnohých majiteľov chát a chalúp. Ich dizajn a veľkosť sú prispôsobené na ľahké uloženie do suda. Zhromažďovanie dažďovej vody do suda a jej následné použitie na zavlažovanie je vďaka tomu veľmi jednoduché.

ponorné čerpadlo

Čo dokáže čerpadlo a ako ho používať?

Súčasné tlakové čerpadlá sa môžu automaticky zapínať pri otvorení ventilu alebo kohútika na konci hadice, čo umožňuje neobmedzené zavlažovanie. To je tiež dôvod, prečo sú teraz také obľúbené automatické zavlažovacie systémy. Za týmto zložitým termínom sa skrýva jednoduchý súbor hadíc rôznych priemerov, rýchlospojok a koncových zavlažovacích dielov, ktorý si aj laik môže ľahko zostaviť.

Pretože sa tento systém využíva iba od jari do jesene, nie je nutné hadice zakopávať hlboko pod zem a aj úplný začiatočník tak môže postaviť automatický závlahový systém.

Ako sa o ponorné čerpadlo starať?

Čerpadlo sa odlišuje od pumpy v tom, že je poháňané elektrickou energiou. Všetky hobby čerpadlá sú na 220V a väčšinou sú vybavené 10m prívodným káblom. Takmer všetky ponorné čerpadlá majú plavák, ktorý zabraňuje tomu, aby čerpadlo pracovalo „na sucho“ a nezničilo sa.

Plavák musí byť v osi, ak sa nakloní, čerpadlo sa automaticky vypne. Výnimku tvoria čerpadlá určené do vrtov a špecifické čerpadlá na vyčerpávanie bazénov, pri ktorých je možné manuálne nastaviť výšku hladiny vody.

Čerpadlo je relatívne bezúdržbové zariadenie. Existujú v podstate dve základné veci, ktoré mu môžu uškodiť. Po prvé, ak pracuje „na sucho“, môže sa mechanizmus spáliť. Preto je nutné pravidelne kontrolovať hladinu vody a polohu plaváka. Po druhé, je dôležité sledovať stav sacieho koša, ktorý sa môže zaniesť podobne ako hadica vysávača. Okrem odborného poradenstva v obchode, odporúčame si pozorne prečítať návod na obsluhu, ktorý je súčasťou každého čerpadla.

Pozrieť sortiment ponorných čerpadiel

Autor: Simon Križiak