Záhradné nožnice

Najobľúbenejšie typy záhradných nožníc:
1. Nožnice na trávu
2. Nožnice na vetvy
3. Nožnice na živý plot
Každý, kto vlastní záhradu alebo aspoň pestuje kvety, byliny či okrasné stromy v byte, sa bude musieť o túto zeleň starať. Rastliny, trávu, kríky a stromy treba pravidelne zaštipovať alebo strihať. Pri tejto starostlivosti oceníte kvalitné záhradné nožnice, vďaka ktorým bude starostlivosť o rastliny jednoduchá a rýchla.

Záhradnícke nožnice vždy vyberajte podľa toho, akým spôsobom ich budete používať. Veľakrát si však s jedným typom nožníc nevystačíte, a budete musieť kúpiť viac rôznych modelov.

Nožnice pre trávu

Tieto nástroje sú základnou súčasťou výbavy každého záhradníka a majú mnohostranné využitie. Slúžia na upravenie miest, kam sa zle dostanete, môžu orezávať kvety či bylinky as vysoko kvalitnými nožnicami možno zastrihnúť aj tenké vetvičky kríkov či stromčekov.

Manuálne - obľúbené sú najmä manuálne nožnice, ktoré sa vyznačujú dobrým cenovým pomerom a sú vždy ready na použitie. Veľkosť nožníc sa mení, takže zatiaľ čo väčšie varianty budú viac vyhovovať pánske ruky, dámy často dávajú prednosť menším variantom.

Na batérii - pre tých, ktorí hľadajú väčšiu efektivitu, existujú batériové nožnice. Aj keď potrebujú nabíjanie, práca s nimi je oveľa svižnejšia. Okrem štandardného strihania sa nájdu aj špeciálne modely určené na trávu, ktoré svojim dizajnom pripomínajú mini kosačku. K nožniciam sa často dodávajú teleskopické tyče a ďalšie adaptéry, vďaka čomu môžu fungovať napr. ako malý krovinorez alebo na tvarovanie kríkov.

zahradni nuzky

Nožnice na konáre

Tieto nožnice sú tiež základným nástrojom, av skutočnosti ich nájdeme takmer v každej domácnosti.
univerzálne - vhodné na občasné strihanie kvetín, bylín, trávy, vetiev a tiež na formovanie kríkov.

V tejto kategórii môžete objaviť ako manuálne, tak elektrické varianty. Okrem tradičných nožníc je možné investovať do špeciálnych prevodových, ktoré ľahko zvládnu aj tuhšie vetvy. Tieto nástroje môžeme ďalej kategorizovať:

Jednou rukou - táto verzia je najčastejšia a možno ju využiť na strihanie kvetín, bylín, ale aj niektorých zelenín, ako sú papriky, paradajky či uhorky. Môžu zastrihnúť vetvy do priemeru 26 mm.
Dvojručná - s dlhšími rukoväťami, ideálna pre vetvy s hrúbkou medzi 40 a 50 mm.
Pákové - ideálne pre tuhšie vetvy s priemerom cez 50 mm. Nie sú tak univerzálne ako menšie varianty, ale sú skvelé pre záhradníkov, ktorí často strihajú tuhšie vetvy.
Teleskopické - skvelé na strihanie vo vyšších polohách. Umožňujú strihať vetvy bez potreby rebríka, čo je veľmi praktické. Niekedy bývajú označované ako „húsenice“.
Pre bonsaje - menšie špecializované nožnice, ideálne pre bonsaje a bylinky.

Nožnice na živý plot

Sú ideálne na úpravu a formovanie živých plotov. Je možné vyberať medzi manuálnymi a elektrickými variantmi.

Manuálne - vhodné, pokiaľ upravujete menší počet kríkov či stromov. Založené na pákovom princípe. Elektrické - pre rýchle a precízne zastrihovanie väčších plôch je najlepší elektrický variant. Dôležitý je najmä výkon motora; kvalitné nožnice majú obvykle výkon od 450 W a vyššie. Pokiaľ potrebujete strihať tuhšie vetvy, odporúčame modely s výkonom okolo 700 W . Výkon je často spojený s dĺžkou reznej časti - napríklad, nožnice s výkonom 500 W môžu mať lištu dlhú 50 cm . Najčastejšie sa stretneme s variantmi s dĺžkou 45-80 cm. Pre milovníkov akumulátorových nástrojov je dôležitá kapacita batérie a jej výdrž. Väčšinou vydržia nožnice pracovať zhruba 30 minút pred potrebou dobíjania. Elektrické varianty môžu pracovať nepretržite, ale je nutné zabezpečiť prísun elektrickej energie.

Benzínové - najvýkonnejší a najmenej bežný variant. Vynikajú vysokým výkonom, čo umožní strihať aj silné vetvy. Vzhľadom k vyššej cene sú vhodné pre tých, ktorí pravidelne udržujú veľký počet kríkov či stromov. Často ich nájdeme pri údržbe verejných priestorov.

Typ čepele

Kľúčovým prvkom každých záhradných nožníc je bezpochyby čepeľ. Je dôležité, aby bola robustná, ostrá a odolná voči opotrebovaniu. Materiály, z ktorých sa čepele často vyrábajú, zahŕňajú nerezovú, uhlíkovú a karbónovú oceľ. Z hľadiska designu môžete naraziť na nožnice s jedným alebo dvomi ostriami.

Nožnice s jedným ostrím

Často označované ako kovadlinkové alebo nákovkové. Tieto nožnice majú len jedno ostré ostrie, zatiaľ čo druhá strana má plochu, ktorá pomáha podržať vetvu pri rezaní. Sú ideálne pre hrubšie strihy, kde dokonalá presnosť nie je kľúčová. Navyše nevyžadujú tak intenzívnu starostlivosť a sú vhodné aj na rezanie koreňov.

Nožnice s dvomi ostriami

Tieto nožnice ponúkajú čistejšie a precíznejšie rezy, a sú skvelé na rezanie sviežich vetiev. Sú ideálne na tvarovanie živých plotov alebo prerezávanie stromov. Je však dôležité ich pravidelne udržiavať.

Starostlivosť a údržba

Starostlivosť o vaše záhradné nožnice je potrebná pre ich dlhú životnosť. Kľúčom k udržaniu nožníc v top stave je ich ukladanie na suchom mieste po dôkladnom očistení. Na odstránenie ľahkých nečistôt môžete použiť jednoducho ruku alebo mäkkú handričku, zatiaľ čo pre odolnejšie škvrny je vhodná mydlová voda. Po umývaní je dôležité nožnice nechať dôkladne vyschnúť, aby sa predišlo korozívnemu účinku.

Odporúča sa občas čepele nabrúsiť. Hoci môžete brúsenie vykonávať sami, niekedy môže byť vhodné obrátiť sa na špecialistu. Je tiež dobré občas čepele naolejovať, a na tento účel je často odporúčaný univerzálny sprej WD-40 .

zahradni nuzky

Často kladené otázky

Na čo by som mal ešte myslieť?

Hoci záhradné nožnice nie sú nástrojom na denné použitie, ergonómia by mala byť na vašom zozname priorít. Ergonomické rukoväte zvyšujú komfort pri práci a minimalizujú bolesť ruky. Vysoko kvalitné nožnice často ponúkajú protišmykovú úpravu, čo zabraňuje kĺzaniu nástroja v ruke. Na intenzívne rezanie je vhodné hľadať nožnice s tlmením vibrácií.

Sú záhradné nožnice v bezpečí?

Pri správnom použití sú záhradné nožnice bezpečné nástroje. Mnoho modelov je navyše vybavených bezpečnostnými funkciami, ako sú poistky alebo zámky, ktoré nožnice uzavrú a chránia tak čepele aj užívateľov.

Ako vybrať správnu strižnú lištu?

Strižná lišta je kľúčovým prvkom nožníc na živý plot. Môžete si vyberať medzi jednostrannou a obojstrannou lištou. Jednostranná lišta je ideálna na rezanie plochých povrchov a často má pivotálne čepele. Na druhej strane obojstranné lišty ponúkajú väčšiu flexibilitu pri tvarovaní kríkov, čo ocenia najmä skúsenejší záhradníci. Ich výhodou je aj možnosť nastavenia uhla rezu.

Prezrieť sortiment záhradných nožníc.

Autor: Simon Križiak