Ako vybrať záhradné čerpadlo?

Pri starostlivosti o záhradu hrá veľkú úlohu efektívne a šetrné nakladanie s vodou. K tomu výrazne prispievajú záhradné čerpadlá , ktoré umožňujú využitie dažďovej vody na zavlažovanie, čerpanie vody zo studne, suda alebo inej nádoby. Ich uplatnenie je však širšie, a tak ich môžeme používať aj pri odčerpávaní vody z pivnice alebo bazéna. Pred nákupom záhradného čerpadla je ale dôležité poznať niekoľko kľúčových parametrov, na základe ktorých si vyberiete to správne čerpadlo.

Typy záhradných čerpadiel

Ponorné čerpadlá

Tieto čerpadlá sú vhodné na čerpanie vody zo studne, vrtu alebo vodnej nádrže. Vďaka svojej konštrukcii sú schopné čerpať vodu z veľkej hĺbky. Ich výber by mal závisieť od hĺbky čerpania a kvality vody.

ponorné čerpadlo

Odstredivé čerpadlo

Tento typ patrí do kategórie ponorných čerpadiel a je vhodný na čerpanie čistej alebo mierne znečistenej vody. Jeho hlavnou výhodou je nízka obstarávacia cena a nenáročná prevádzka. Sú ideálne na čerpanie vody z jazierok, nádrží alebo bazénov, ale nemajú dostatočný výtlak na čerpanie vody z väčšej hĺbky.

Vretenové čerpadlo

Ďalším zástupcom ponorných čerpadiel je vretenové čerpadlo, ktoré je vhodné na čerpanie vody z veľkej hĺbky. Je ideálny na čerpanie vody zo studne alebo vrtu a dokáže zásobovať domácnosť úžitkovou vodou.

Vibračné čerpadlo

Vibračné čerpadlá sú určené na čerpanie čistej vody z veľkej hĺbky na dlhšie vzdialenosti. Sú ale mimoriadne citlivé na rôzne nečistoty, ako je piesok alebo kal, ktoré môžu poškodiť ich funkčnosť.

Povrchové záhradné čerpadlo

Tento typ čerpadla je obľúbený pre svoju vysokú účinnosť, adekvátny výtlak a prietok. Je schopné nasávať vodu z hĺbky maximálne 8 – 9 metrov, čo môže byť jeho slabinou.

Prietok a dopravná vzdialenosť

Ďalším kľúčovým faktorom pri výbere záhradného čerpadla je prietok, teda množstvo vody, ktoré čerpadlo dokáže za jednotku času prečerpať. Prietok ovplyvňuje, akým spôsobom budete čerpadlo používať. Pokiaľ plánujete čerpadlo používať pri zalievaní záhrady, vystačíte si s nižším prietokom. Pokiaľ ale chcete vodou zásobovať domácnosť alebo ju využívať pri vyčerpaní bazéna, bude potrebné čerpadlo s vyšším prietokom.

Dopravná vzdialenosť, teda vzdialenosť, ktorú musí voda pri čerpaní prekonať, je ďalším dôležitým faktorom. Pri povrchových čerpadlách je to sacia hĺbka, ktorá môže byť až 8 metrov. Pri ponorných čerpadlách je kľúčovou maximálna hĺbka ponoru, ktorá určuje, v akej hĺbke bude čerpadlo schopné pracovať.

Materiál čerpadla

Pri výbere záhradného čerpadla je potrebné zohľadniť aj početnosť použitia. Plastové čerpadlá sú ľahšie a lacnejšie, ale menej odolné. Budú postačovať v prípade, keď budete čerpadlo používať skôr ojedinele. Naopak čerpadlá z ocele alebo nerezu sú robustnejšie a odolnejšie, ale aj drahšie. Sú vhodné na častejšie či intenzívne použitie.

povrchove cerpadlo

Záver

Výber záhradného čerpadla je záležitosťou, ktorú treba dobre premyslieť. Základom je určenie účelu, za akým čerpadlo kupujete. Na základe toho si určíte požadovaný prietok, saciu a dopravnú výšku a tiež materiál, z ktorého by malo byť čerpadlo vyrobené. Rovnako môže hrať úlohu úroveň hluku, ktorú čerpadlo produkuje, najmä ak by malo byť umiestnené v blízkosti bydliska.

Dôležité je tiež venovať pozornosť ďalším faktorom, ako je energetická účinnosť čerpadla. Efektívne čerpadlá síce môžu vyžadovať vyššiu počiatočnú investíciu, ale môžu v dlhodobom horizonte ušetriť výraznú časť nákladov na energie.

Niektoré záhradné čerpadlá taktiež ponúkajú dodatočné funkcie, ako je automatické zapínanie a vypínanie na základe hladiny vody, čo môže byť užitočné pre automatizované zavlažovanie.

Výber správneho záhradného čerpadla môže byť kľúčovým faktorom pre úspešné a efektívne zavlažovanie vašej záhrady, rovnako ako pre správnu funkčnosť vašej domácnosti v prípade, že je čerpadlo využívané na zásobovanie úžitkovou vodou. Nezabúdajte však aj na pravidelnú údržbu a servis čerpadla, aby jeho životnosť bola čo najdlhšia a výkon čo najvyšší.

Pred nákupom sa nebojte poradiť s odborníkmi alebo vyhľadať recenzie a skúsenosti ostatných užívateľov. To vám môže pomôcť urobiť správne rozhodnutie a vybrať tak záhradné čerpadlo, ktoré najlepšie vyhovie vašim potrebám.

Autor: Simon Križiak